Górale nie tylko na Podhalu
Tylko od wyobraźni uczestników konkursu zależy jaki typ pamiątki stworzą. Może to być drewniana figurka, magnes na lodówkę, przycisk do papieru, czy praktyczny gadżet z góralskim zdobieniem, jak chociażby otwieracz do butelek albo zapalniczka. Organizatorom zależy na oryginalności, nie można bowiem zgłosić prac, które już wcześniej zostały wykonane, a także nawiązaniu do danej grupy etnograficznej.
Suweniry mają bowiem prezentować Babiogórców, Orawian, Górali Nadpopradzkich, Górali Białych i Łemków oraz wspólna kategoria „Górali spoza Podhala”. Zgłaszane propozycje góralskich pamiątek powinny nawiązywać do kultury i przyrody wymienionych terenów, ich tradycji, rzemiosła, stosowanych materiałów, wzornictwa. Dobrze, by twórcy inspirowali się też wzornictwem współczesnym. Pamiątki powinny przypominać o miejscu, w które reprezentują.
- Naszym konkursem chcemy zwrócić uwagę na mniej znaną, ale niemniej fascynującą góralszczyznę spoza Podhala. To kulturowe dziedzictwo hipnotyzuje swoim bogactwem, różnorodnością oraz oryginalnością - wyjaśnia Anna Jarzębska z Fundacji Mapa Pasji, koordynatorka projektu „Skarby Górali spoza Podhala”. - Zależy nam również na tym, aby zachęcić i przyciągnąć nową publiczność do miejsc zamieszkiwanych przez różne grupy Górali.
Docenią na oryginalne pomysły pamiątek
Stąd właśnie włączenie do organizacji i jury konkursu przedstawicieli Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury im. Danuty Szaflarskiej w Piwnicznej-Zdroju, Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej oraz Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi im. dr Urszuli Janickiej-Krzywdy.
- Na terenie tych pięciu gmin organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych, które promują i chronią od zapomnienia tamtejsze grupy etnograficzne. To między innymi konkursy na góralskie godki, wydarzenia organizowane z okazji pasterskich świąt, nocy Kupały, czy owocobrania. A nawet konkursy na szopki i ozdoby bożonarodzeniowe z góralskimi motywami - wskazuje Justyna Deryng, p.o. dyrektor MGOK w Piwnicznej-Zdroju. - Każda z tych grup etnograficznych ma swoje tradycje, wzory, obyczaje. Warto więc promować tę różnorodność właśnie poprzez pamiątki dedykowane konkretnej grupie, a nie szeroko pojętej góralszczyźnie kojarzonej z ciupagami i kierpcami.
Prace można zgłaszać do 5 maja. Jedna osoba może przygotować maksymalnie trzy własne propozycje. Co istotne dostarczyć należy albo wizualizację graficzną pamiątki albo jej prototyp. Jury, w skład którego wejdą zaproszeni przez Fundację Mapa Pasji eksperci, jak i przedstawiciele wymienionych wyżej ośrodków kultury, wybiorą najlepsze projekty w każdej z sześciu kategorii, a ich twórcy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
- Wybrane pamiątki zostaną też wyprodukowane i będą promować projekt „Skarby Górali spoza Podhala” – dodaje Justyna Deryng.
- TOP największych firm w Nowym Sączu i regionie. Zna ich cała Polska
- Zagraniczne piękności. Oto żony, dziewczyny i partnerki piłkarzy Sandecji Nowy Sącz
- Plejada gwiazd na otwarciu kliniki medycyny estetycznej w Nowym Sączu
- Sądecki Banksy, czyli Mgr Mors i jego kolejna odsłona „Serialu na Węgierskiej”
- Nieziemskie wnętrza Astro Centrum. "Ten obiekt może zrobić furorę"
- Stworzyła dzieło sztuki z czekolady, masy cukrowej i wódki. Zdobyła Grand Prix
Spadek liczby miejsc na rynku pracy
