Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Góralskie wesele jak z marzeń. Najlepiej jesienią! Choć kiedyś górale mawiali: "Bogoce żynią się na wiesne, a biedoki na jesień"

Aurelia Lupa
Sezon ślubny traw cały rok. Jednak na Podhalu to właśnie jesień jest czasem. kiedy to odbywają się największe imprezy. To za sprawą pogody, która o tej porze roku wydaje się być najbardziej przewidywalna. Ale jest i drugi powód. Od lat mówi się, że to jesienią najlepiej robić wesele, bo goście po sezonie turystycznym mają więcej czasu, a także są zasobniejsi w gotówkę - właśnie po zakończonym sezonie turystycznym.

Zdjęcia z góralskich wesel z Instagrama

Na góralskim weselu nic nie dzieje się przypadkiem. Wszystko jest już z góry zaplanowane, ale nie przez nowożeńców. Ceremonia zaślubin ma swój określony rytuał, który nie zmienił się od kilkuset lat. Nawet wybór daty ślubu nie jest przypadkowy.

- Bogoce żynią się na wiesne, a biedoki na jesień. Tak się u nos zawse godoło - mówi pani Maria 91-letnia, gaździna z Podhala.

Obecnie, choć ta maksyma nie do końca już jest brana po uwagę, fakt zaślubin na jesień dyktuję choćby sama branża, w której większość górali pracuje. - Trudno zorganizować wesele w pełni sezonu, gdy pensjonat pełen gości, którzy czekają na śniadanie. A przecież każdy by się chciał pobawić, a nie myśleć, że jutro trzeba wstać skoro świt - tłumaczy pani Helena, właścicielka pensjonatu w Zębie.

Duże znaczenie przy wyborze daty wesela ma pogoda. Na wiosnę pod Giewontem leje. Aura jest wtedy kapryśna i nie sposób przewidzieć pogody. Często w czerwcu pada przez cały miesiąc, temperatury w miesiącach wiosennych tez bywają bardzo niskie. Za to jesienne miesiące na Podhalu potrafią być suche i ciepłe. Nic wiec dziwnego, że ludzie wybierają jesień na ślub.

- Moi rodzice mieli ślub w marcu, wtedy była śnieżyca jak w styczniu. My też nie lepiej wybraliśmy z mężem, bo czerwiec. Było fatalnie. Padało cały tydzień przed ślubem. W dzień ślubu było tylko 6 stopni i deszcz - opowiada Maria z zakopiańskiej Olczy.

Pogoda ma kolosalne znaczenie dla wesela. Przeważnie młodzi wraz gośćmi weselnymi jadą do kościoła dorożkami. Ogólnie tego jeżdżenia w wesele jest trochę, więc jeśli leje to nie daje to takiej radości jak powinno. No i nikt nie zobaczy pięknej panny młodej i całego wesela. Sprzyjająca aura to wróżba na całe małżeństwo, jeśli będzie padać takie będzie życie młodych: „zapłakane”.

Jest jeszcze jeden ważny argument przemawiający za jesienią. Goście weselni są wtedy zamożniejsi, bo już są po sezonie wakacyjnym. A to oznacza, że w kieszeni mają pieniądze, które zarobili na turystach. Dla młodej pary to dobra wiadomość, bo i cepiec może być bogatszy...

Niezależnie jednak od tego, w którym miesiącu organizowane jest wesele jest to wielka uroczystość dla młodej pary, rodziców, ale i dla gości. każdy szykuje się na to wydarzenie jak może najlepiej. Bo na weselu trzeba się pokazać. Góralki szykują nowe suknie, oczywiście tradycyjne - z motywami góralskimi. Nie wypada się pokazać w byle czym. Krawcowe więc mają pełne ręce roboty. U tych bardziej wziętych trzeba stroje zamawiać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Inaczej pozostaje wyciągać coś starego z szafy. Do tego fryzura, makijaż i oczywiście biżuteria - złoto i korale. Bez tego nie ma prawdziwej góralki ma weselu.

Chłopy - o ile nie są panami młodymi - mają dużo łatwiej. Oni jak coś, to kupią nową koszulę, a resztę stroju - jak nie zniszczono mocno - można wyciągnąć z szafy. Starsi gazdowie również stroją się w biżuterię. W ich przypadku to sygnety na palcach u rąk. Świadczy to zamożności górala.

Do tego trzeba pomyśleć o stroju na dwa dni. Tyle bowiem trwa góralskie wesele. Dawniej zdarzało się, że i wesela trwały dłużej. Dziś już się tego nie praktykuje. Niezależnie od tego na poprawiny nie wypada iść w tym samym stroju co na pierwszy dzień.

Zobaczcie zdjęcia z góralskich wesel jakie opublikowali na instagramie ich uczestnicy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska