Gorlice. Gorlicka restauracja znalazła się w kulinarnej...

  Gorlice. Gorlicka restauracja znalazła się w kulinarnej elicie Polski

  Lech Klimek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W Gęsiej Skórce wszystko jest miejscowe, nawet kawa pochodzi z małej lokalnej palarni

  W Gęsiej Skórce wszystko jest miejscowe, nawet kawa pochodzi z małej lokalnej palarni ©Lech Klimek

  Przewodnik Gault&Millau znany jako Żółty Przewodnik jest podręcznym wyposażeniem bagażu podróżujących po Polsce foodies (smakoszy), nie tylko polskich, bo jest tłumaczony na język angielski. To w nim redaktorzy publikują wrażenia inspektorów penetrujących wytrwale Polskę w poszukiwaniu gastronomicznych perełek.
  W Gęsiej Skórce wszystko jest miejscowe, nawet kawa pochodzi z małej lokalnej palarni

  W Gęsiej Skórce wszystko jest miejscowe, nawet kawa pochodzi z małej lokalnej palarni ©Lech Klimek

  Tegoroczne wydanie przewodnika jest dla gorliczan szczególnie ciekawe. Wśród 640 rekomendowanych restauracji znalazła się w nim Gęsia Skórka.

  - Tak naprawdę to dowiedzieliśmy się o wszystkim dopiero w chwili, gdy przyszło do nas zaproszenie na wielką galę - mówi Filip Rodak, jeden z dwóch szefów kuchni Gęsiej Skórki. - Wcześniej nic nie wiedzieliśmy o tym, że odwiedził nas inspektor, sprawdzający jakość tego, co serwujemy - dodaje z uśmiechem.

  Wielka gala, o której wspomina szef, odbyła się w Gdańsku. Zgromadziła ponad 500 gości, w tym najlepszych szefów kuchni z całej Polski.

  - Nie ma co ukrywać, to spore wyróżnienie - stwierdza szef Filip. - To całkowicie obiektywna ocena naszej kuchni i jak sądzę potwierdzenie słuszności wybranej przez nas drogi - dopowiada.

  Żółty Przewodnik Gault&Millau Polska tworzy kulinarną mapę Polski, informując o tym, gdzie warto zjeść.

  Gęsia Skórka dostała w przewodniku jedną czapeczkę i podkreślono w nim, że uroda dań dorównuje ich smakowi, niezależnie od tego, czy jest to różowa w środku pierś kaczki, aromatyczne curry z batatów czy tradycyjny schabowy.

  - Miejsce w przewodniku to tylko dodatek do tego, co dla nas jest najistoniejsze - stwierdza Artur Cetnarowicz, drugi z szefów kuchni. - Dla nas liczy się głównie opinia codziennych klientów. Ich uśmiechy, słowa pochwały i to, że wracają, przyprowadzając do nas swoich znajomych - dodaje.

  Kuchnia Gęsiej Skórki to głównie ukłon w stronie tradycyjnej kuchni polskiej. Może nie takiej domowej, ale też odległej od nowych trendów, choćby kuchni molekularnej.

  - Sprawdzone przepisy to podstawa - mówią zgodnie obydwaj szefowie. - Jeszcze coś, co u nas urasta do rangi świętości. Tylko świeże, pochodzące z regionu produkty - ryby, mięso, kozie sery, warzywa, masło. To też wpływa na sezonowe zmiany w naszej karcie - dodają.


  W prestiżowym przewodniku znalazło się też miejsce na pokazanie lokalnych produktów.

  Na tych stronach możemy znaleźć Pasiekę Morawskich. Niby jej adres jest krakowski, ale nie jest tajemnicą, że ta wędrowna pasieka prawie cały sezon spędza na łąkach i polach Beskidu Niskiego, głównie w gminie Sękowa.

  Kilka słów o przewodniku

  Żółty Przewodnik powstał we Francji ponad 50 lat temu. Obecnie wydawany jest w 12 krajach, a Polską edycję opublikowano po raz czwarty. W przewodniku znajdują się restauracje, które otrzymały przynajmniej 10 punktów z 20 możliwych przeliczanych na tzw. czapki kucharskie (11-12 pkt. - 1 czapka; 13-14 pkt. - 2 czapki; 15-16 pkt. - 3 czapki; 17-18 pkt. - 4 czapki; 19-20 pkt. - 5 czapek). Anonimowi degustatorzy oceniają restauracje m.in. pod kątem jakości serwowanych dań, sposobu podania, kreatywności, obsługi, konceptu całościowego oraz karty win i napojów.

  ŚWIĘTA 2018: ZOBACZ KONIECZNIE
  FLESZ: Koniec sztucznych ogni na Sylwestra  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Sportowiec Małopolski 2018 [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Sportowiec Małopolski 2018 [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce