Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Który bohater na miejski mural? Trwa głosowanie mieszkańców. Prowadzi Władysław Długosz

Lech Klimek
Lech Klimek
Będziemy mieć w Gorlicach kolejny historyczny mural. Tym razem na murze oporowym niedaleko skrzyżowania ulic Rydarowskiej i Korczaka.

To jeden z elementów projektu Gorlice 19-19 Wiwat Niepodległa.

- Realizuje go Gorlickie Centrum Kultury, które uzyskało dofinansowanie w kwocie 79 tysięcy złotych z programu Niepodległa - mówi Marcin Gugulski, szef działu informacji i promocji gorlickiego ratusza.

Mural będzie tym elementem projektu, który na długo wpisze się w miejski krajobraz.

- Chcemy, by był bardzo wysokiej kasy - mówi Janusz Zięba, dyrektor GCK. - W tej chwili prowadzimy rozmowy z najbardziej znanymi twórcami murali i gdy tylko je dopniemy, pochwalimy się, kto ozdobi naszą miejską przestrzeń - dodaje.

Tymczasem wszyscy możemy mieć swój udział, w tym, co powstanie. Miasto ogłosiło ankietę, poprzez którą można wskazywać postać historyczną związaną z naszym miastem, która będzie bohaterem muralu.

- Można zagłosować na jedną z sześciu postaci - podpowiada Marcin Gugulski. - W jednej turze glosowania można ich wskazać więcej, bo nawet 3 - podkreśla.

Pierwsza postać to założyciel Gorlic, czyli Dersław I Karwacjan. Kolejna to osławiony zwycięstwem po Grunwaldem król Władysław Jagiełło. To właśnie on przeniósł Gorlice z prawa polskiego na prawo niemieckie.

- Na liście znalazł się również Ignacy Łukasiwicz - mówi Marcin Gugulski. - Jego związki z Gorlicami są chyba jasne dla każdego mieszkańca - dodaje.

W dalszej kolejności są trzej wybitni ludzie. Pierwszy z nich to Władysław Długosz, senator, honorowy obywatel Gorlic, ale też pionier rozwoju przemysłu naftowego.

Miłośnicy spacerów chętnie pewnie zagłosują na Wojciecha Biechońskiego. Ten burmistrz Gorlic zasłynął wszak z tego, że założył nasz miejski park, który obecnie nosi jego imię.

Ostania postać to ks. Bronisław Świeykowski również honorowy obywatel Gorlic, ale też bohaterski burmistrz miasta w czasie I wojny światowej.

W realizacji projektu z GCK współpracują miejska biblioteka, OSiR i miejskie szkoły. Pierwsze efekty programu to plenerowe kino letnie na dziedzińcu ratusza. Gorliccy kinomanii mieli już okazję przypomnieć sobie wspaniałe działa przedwojennej kinematografii takie jak choćby „Sportowca z przypadk” z Józefem Orwitem i Ludwikiem Sempolińskim czy „Dziewczęta z Nowolipek”. Na zakończenie projektu powstaną niepodległościowe kartki pocztowe. Najpiękniejsze z pocztówek trafią do mieszkańców, którzy będą mogli przesłać je swoim bliskim, aby w ten sposób wyrazić swoją radość z wolnej Polski. Dopełnieniem będzie interaktywna lekcja historii, która przywróci pamięć o lokalnych bohaterach i wydarzeniach.

FLESZ - Juwenalia. Skąd się wzięły?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska