We wrześniu radni miejscy podjęli uchwałę o zaciągnięciu długoterminowego kredytu termomodernizacyjnego na remont budynków mieszkalnych, w tym na wspomniany blok. Chodzi o kwotę ponad 375 tysięcy złotych. Kredyt będzie spłacany przez trzy lata.
W związku ze zmianami w znowelizowanej ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów miasto może zaciągnąć kredyt na pokrycie całości prac. Kiedyś, aby zaciągnąć kredyt, inwestor, czyli miasto, musiało wnieść wkład własny, teraz nie jest to wymagane.
Zmieniły się też zasady przyznawania premii termomodernizacyjnej. W tym roku wynosi dwadzieścia procent z kwoty kredytu. Docieplając blok przy ulicy Konopnickiej, nie dość, że mieszkańcy zaoszczędzą na ogrzewaniu, miasto zyska nieco ponad sześćdziesiąt tysięcy złotych.
Przewidywane oszczędności, według audytu energetycznego, po dociepleniu tego budynku sięgną ponad 62 tysięcy złotych. Pomimo że jest to kosztowna inwestycja, to z całą pewnością się zwróci. W kolejce do termomodernizacji czekają już kolejne bloki należące do Miejskiego Zarządu Budynków.
-Mamy przygotowaną dokumentację na kolejne budynki - przy ulicy Łukasiewicza dwa i Trzeciego Maja dwadzieścia sześć - mówi Jerzy Adamczak, kierownik Miejskiego Zarządu Budynków.
- Mam nadzieję, że przynajmniej jeden z nich będzie realizowany w przyszłym roku. Wszystko zależy od środków finansowych przeznaczonych w budżecie miasta na ten cel - dodaje.
