W wyjątkowej uroczystości udział wzięli mieszkańcy miasta, pasjonaci historii, uczniowie z MZS nr 6 oraz
konsul generalny Niemiec dr Michael Groß, burmistrz Gorlic Rafał Kukla, wicestarosta Stanisław Kaszyk. Ceremonię pogrzebową poprowadził ks. Stanisław Ruszel.
Szczątki odkryte zostały podczas remontu ulicy Broniewskiego. Nikt się tego nie spodziewał, bo to w końcu teren budowy osiedla, chodników, wewnętrznych dróg - był wiele razy przekopany. Archeolodzy natomiast mają zupełnie inne podejście do takich miejsc: dla nich ziemia to skarbiec, który od czasu do czasu odsłania, jakie skarby kryje. Czasem są to pradawne naczynia, innym razem monety, a czasem, tak jak u nas - kości.
- Myślę, że w okolicy jest jeszcze wiele miejsce, gdzie spoczywają szczątki żołnierzy z I wojny światowej - mówi Eligiusz Dworaczyński, tarnowski archeolog, który na miejscu nadzorował prace odkrywkowe.
Jak widać, nie wszystkich udało się przenieść na cmentarze budowane po wojnie.
-Mimo upływu 100 lat od zakończenia Wielkiej Wojny, i ponad 103 lat od mającej kluczowe znaczenie w jej przebiegu i rozstrzygnięciu - Bitwie Gorlickiej, ziemia ta wciąż skrywa bolesne ślady przeszłości. Wspominamy poległych bohaterów tamtych czasów. Pamiętamy o ich czynach, niezależnie od tego jakiej byli narodowości czy wyznania. Wielu żołnierzom nie dane było wrócić do domu. - mówił dziś na cmentarzu nr 91 burmistrz Rafał Kukla.