Jedni stawiają na lokale użytkowe, a inni upatrują szansy na rynku w budownictwie mieszkaniowym.
Zaspokoić głód mieszkań
Do tych drugich należy Adam Nowak. Od kilku miesięcy na terenie przy ul. Kościuszki trawa budowa. Powstaje mieszkaniowa enklawa w centrum miasta. Blok liczył będzie pięć kondygnacji, znajdzie się w nim 46 mieszkań.
- Myślę, że w czerwcu wprowadzą się pierwsi lokatorzy - zapewnia inwestor. - Ostatnio z powodu mrozów mieliśmy dwa tygodnie przerwy w pracach na zewnątrz, ale w środku trwają one cały czas - dodaje.
Adam Nowak nie bierze od swoich potencjalnych klientów pieniędzy za przysłowiowego kota w worku. Teraz podpisują oni umowy rezerwacyjne albo deweloperskie. Nie wpłacają wcześniej pieniędzy.
- Nie chcę, by ktoś mi zarzucił, że buduję za pieniądze ludzi - opowiada.
Obecnie w nowo budowanym bloku mieszkalnym zarezerwowane są już 34 mieszkania.
- Pierwsze umowy, które zawierałem, były po 3400 złotych za metr mieszkania, oczywiście netto - opowiada. - Zainteresowanie było jednak tak duże, że podniosłem cenę o dwieście złotych, a chętnych nie ubywa - dodaje.
Obiekt, który buduje przedsiębiorca, będzie wyjątkowy jak na gorlickie warunki. Ogrodzony teren, podziemny parkin i windy.
- Nie oszczędzam na jakości - mówi z przekonaniem Adam Nowak. - By nie podnosić ceny, musiałem wprowadzić na budowę własne ekipy wykonawcze. Tak jest taniej, a dodatkowo mam pełną kontrolę nad tym, co się dzieje na mojej inwestycji. Zatrudnienie firm zewnętrznych do robót wykończeniowych całkowicie zburzyłoby opłacalność. Tak naprawdę musiałbym jeszcze dopłacić - podkreśla.
Dobra architektura
W innym kierunku poszedł przedsiębiorca z Bobowej, Marcin Szczepanek, dotychczas znany z prowadzenia restauracji w swoim rodzinnym mieście. Teraz przebojem wchodzi na rynek gorlicki. Jego firma kupiła plac u zbiegu ulic 11 listopada i Korczaka.
- Zniknął stary stojący tam budynek i powoli zaczynamy prace budowlane - mówi.
Przedsiębiorca jeszcze nie chce zdradzać, jak wyglądał będzie obiekt, który wybuduje.
Lokalizacja inwestycji sprawia, że znajdą się w niej pomieszczenia związane z handlem i usługami.
- Nie będzie to na pewno dom weselny - zastrzega Marcin Szczepanek. - Mogę też zdradzić, że bryła, jaką przygotował dla nas projektant, będzie bardzo nowoczesna i funkcjonalna - dodaje.
Również przy ulicy 11 Listopada swoją inwestycję prowadzi Jerzy Zgoba, właściciel lokalnej firmy Alfa. - Obecnie jesteśmy na etapie stanu surowego zamkniętego - opowiada. - Nie przewiduję sprzedaży lokali w tym budynku, wszystkie będą wynajmowane - dodaje.
W nowym miejscu ruch ma się zacząć pod koniec roku, a przedsiębiorca nie obawia się o pustostany. Jak mówi, nie robił jeszcze kalkulacji cen za metr kwadratowy. - Wiem, czego oczekują handlowcy, sam się tym zajmuję - relacjonuje. - Jeśli chodzi o branże, to pozostawiam tu wybór najemcom z jednym małym zastrzeżeniem. Raczej nie powinno tu być sklepu z zabawkami czy też sportowego. Sam takie prowadzę, więc nie będę robił sobie konkurencji - dopowiada z uśmiechem.
Co jest do wzięcia
Lokale do wynajęcia w mieście
W galerii EP, której właścicielem jest Antoni Przybylski, na najemców czeka obecnie 1890 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Obiekt kusi lokalizacją przy drodze wylotowej w stronę Nowego Sącza. Dla potencjalnych klientów są trzy kondygnacje, każda po 630 metrów. Zaletą jest też bezpłatny parking dla klientów. Od kilku tygodni do wynajęcia są również lokale w budynku, który powstał w miejscu starej synagogi i remizy strażackiej na Dworzysku. To inwestycja Stanisława Muchy- Słomskiego
Lokali będzie znacznie więcej
Ruszyła również budowa galerii handlowej przy ulicy Legionów. Galeria Gorlicka będzie jednokondygnacyjna a od strony ul. Ogrodowej dwu poziomowa z ruchomymi schodami i windami. Będzie parking na 100 pojazdów. Na placu budowy pojawił się ciężki sprzęt oznakowany logotypami gorlickiej firmy Hażbud.
