https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Pszczoły wyleciały, bo poczuły wiosnę. Pierwsze miody będą dopiero w maju

Lech Klimek
W pasiece, którą w Sękowej prowadzi Krzysztof Zawiła, ruch jak w przysłowiowym ulu. Nic dziwnego. Ze swoich domów wychodzą robotnice. Zaczął się pszczelarski sezon. Na pierwszy miód trzeba będzie jeszcze poczekać co najmniej dwa miesiące.

Pszczoły już się całkowicie wybudziły - opowiada pszczelarz. - Nie zaszkodziła im dziwna zima, po przeglądzie z radością mogę stwierdzić, że wszystkie świetnie przetrwały kaprysy pogody, łącznie z ostatnimi, dość silnymi mrozami - dodaje.

Jeszcze za wcześnie, by prorokować, jakie będą w tym roku zbiory miodu. Tym bardziej że meteorolodzy zapowiadają jeszcze kolejny atak zimy.

- No cóż, w tej branży jesteśmy dość silnie uzależnieni od pogody - zaznacza pan Krzysztof. - Za kilka tygodni, jak pogoda się ustabilizuje, będzie można powiedzieć coś więcej - dodaje.

Obecnie pszczoły nie produkują jeszcze miodu, choć oczywiście robotnice znoszą z okolicy pyłek.

- Teraz jest to pyłek z olchy i jeśli w pobliżu rośnie leszczyna, to i z niej - opowiada pszczelarz. - Ich praca w tej chwili to tak zwany pierwszy pożytek, który służy do wykarmienia larw - dopowiada.

Niedługo pszczoły zaczną intensywnie interesować się rosnącymi w okolicy wierzbami. Będą z nich pozyskiwać zarówno pyłek, jak i nektar. Na łąkach zaczynają też kwitnąć pierwsze kwiatki, choćby przebiśniegi. One również znajdą się w kręgu roślin, którymi interesują się pszczoły. Gdy nastanie pełnia wiosny, dla pszczół zacznie się ciężka praca.

- Pierwsze podebrania miodu z uli to dopiero w maju - dopowiada Krzysztof Zawiła.

Zupełnie inaczej zachowują się pszczoły w wyżej położonych rejonach Beskidu Niskiego. W gładyszowskiej pasiece Kazimierza Madzuli jeszcze cisza.

- U nas jest chłodniej - relacjonuje. - Moje pszczółki jeszcze nie wylatują gremialnie. Oczywiście odbywają się loty, ale to dopiero zwiadowcy. Jeszcze kilka dni i zacznie się większy ruch - dodaje.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
shy
Paliwo zdrożało bo ceny ropy ida w gore przez Trumpa
o
ozi
widzieliscie czy sie rozni shell od naszych polskich stacji? podnosza ceny jak zydzi. polskie stacje bronia przed podwyzkami
A
Aska
Spodziewałem się, że z biegiem czasu odczujemy konflikty geopolityczne i nawet jak Morawiecki walczy z cenami to amerykanie i zydzi je winduja
J
Jac00
Elektromobilność to przyszłość, olac ceny paliw
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska