Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. W kartonowym pudełku pozostawionym przed bramą cmentarza w Hańczowej znalazło się 25 młodych jaskółek

Halina Gajda
Halina Gajda
Znalezione w Hańczowej młode jaskółki wymagają specjalistycznej opieki
Znalezione w Hańczowej młode jaskółki wymagają specjalistycznej opieki fot. FB/ Przychodnia Weterynaryjna Animed w Gorlicach
W kartonowym pudle pod bramą cmentarza w Hańczowej przypadkowa osoba znalazł 25 małych jaskółek. Są pod opieką Przychodni Weterynaryjnej Animed, ale muszą trafić do specjalistycznego ośrodka.

Wielkie musiało być zdziwienie mieszkanki Hańczowej, która przed bramą tamtejszego cmentarza natknęła się na kartonowe pudełko. Wewnątrz znalazła młode jaskółki.

- Okazało się, że jest ich tam dokładnie 25 – relacjonuje nam Wojciech Wójcik, lekarz weterynarii, właściciel przychodni Animed, pod którego opiekę, trafiły młode ptaki.

Weterynarz mówi też, że są one w różnym wieku, a ktoś najpewniej zniszczył całą ich kolonię.
- Zrobił to w okresie lęgowym, gdy ptaki są pod szczególną ochroną – dodaje.

Potrzebna specjalistyczna opieka

Ptaki mają dobrą opiekę, ale nie mogą zostać w Animedzie na stałe. Jeśli chcemy, by przeżyły i wróciły do natury, potrzebują specjalistycznego ośrodka, który zajmuje się dzikimi zwierzętami. Nic tu nie jest łatwe, a przykładem niech będzie żywienie takich maluchów. W naturze matka karmi młode przez kilkanaście godzin w ciągu doby. Podobna opiekę trzeba im zapewnić, gdy wychowuje się je - nazwijmy to - zastępczo. Młode jaskółki muszą być pod opieką, aż osiągną około sześciu tygodni. W ich naturze leży, że, nawet gdy potrafią już latać i jeść, to przez jakiś czas wracają na noc do gniazda.
- Wypuścić na wolność można je wtedy, gdy sprawnie latają, same pobierają pokarm z podłoża, i po lotach w zamkniętym pomieszczeniu nie wracają już do swego zastępczego gniazda – instruuje Kazimierz Walasz, ornitolog z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

O ptasim znalezisku zostały poinformowane policja, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, gmina Uście Gorlickie.

- Nigdy wcześniej nie było takiej sytuacji w naszej gminie – mówi Zbigniew Ludwin, wójt gminy Uście.

Zapowiada, że gmina na pewno będzie wyjaśniała sprawę. Nie może być bowiem tak, że ktoś zrobił sobie porządek, a gmina musi teraz ponieść tego koszty.

Jak się zabezpieczyć przed niechcianymi lokatorami?

W wydziale ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Gorlicach dowiedzieliśmy się, że zdarzają się pytania, co zrobić z jaskółczymi gniazdami, gdy wymienia się okna albo robi się docieplenie.

- Zawsze wtedy informujemy, że jeśli przemawiają za tym względu bezpieczeństwa lub sanitarne, można usunąć gniazda jaskółek i zabezpieczyć miejsce tak, by ponownie się w nim nie zagnieździły. Można tego jednak dokonać tylko od 16 października do końca lutego. Celowo dzieje się to poza okresem lęgowym, gdy ptaki odleciały na zimę do ciepłych krajów – wyjaśnia nam Marcin Janik, dyrektor wydziału ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Gorlicach.

Co jednak z jaskółkami w budynkach inwentarskich?

W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych znajduje się zapis, że budynki, w których utrzymywane są zwierzęta, powinny być zabezpieczone przed dostępem zwierząt innych niż utrzymywane w gospodarstwie.

- Zalicza się do nich m.in. wpisane w krajobraz polskiej wsi jaskółki – chodzi o to, że odchody ptaków mogą się znaleźć w paszy, w wodzie przeznaczonej dla zwierząt czy nawet w mleku, a to może być przyczyną zakażenia np. salmonellozą - wskazuje lek. wet. Wojciech Młynarek, starszy inspektor ds. ochrony zwierząt Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Bydgoszczy.

Sprawę jaskółek bada policja.
- Podjęte zostały czynności sprawdzające – informuje nas Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy KPP w Gorlicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska