Spis treści
- Zwolnienia pracowników nastąpią błyskawicznie. Roczna odprawa zastąpi dotychczasowe ustalenia
- Najstarsi górnicy i energetycy będą mogli skorzystać z płatnego urlopy
- Czteroletni urlop dla zwalnianych z pracy. Pensja w wysokości 80 proc. uposażenia
- Co jeśli środków jednak zabraknie? Jak długo potrwa program?
Państwowe wparcie ma mieć formę rocznej odprawy dla pracowników zatrudnionych w kopalniach węgla kamiennego i brunatnego oraz elektrowniach wykorzystujących te surowce, a które mają być niechybnie wygaszane. Skorzystają też najstarsi pracownicy.
Zwolnienia pracowników nastąpią błyskawicznie. Roczna odprawa zastąpi dotychczasowe ustalenia
Rekompensata za utratę pracy zastąpi odprawę przewidzianą w aktualnie obowiązujących układach zbiorowych pracy. Według portalu rzeczpospolita.pl sprawa dotyczy pracowników: Taurona, PGE, Energi, Enei i ZE PAK-u. Warto przypomnieć, że wygaszanie należącej do PGE Elektrowni Bełchatów ma rozpocząć się już od 2030 r.

Ekolodzy wściekli. Poznaliśmy nowe cele Unii Europejskiej. To tylko projekt
Robi się gorącą wokół nowej strategii Unii Europejskiej. Ekolodzy chcą, by politycy przyjęli plan, który za najważniejszą sprawę uzna ochronę klimatu. Biznes ma dość rosnących kosztów związanych z pos...
Najstarsi górnicy i energetycy będą mogli skorzystać z płatnego urlopy
To jednak nie wszystko. Według Komisji Europejskiej Polska wnioskowała też o zgodę na urlop płatny. W niektórych warunkach miałby on wynieść nawet cztery lata. To udogodnienie dla tych, którym niewiele zostało już do osiągnięcia wieku emerytalnego. Ten obecnie wynosi w Polsce 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Jak będzie wyglądało wsparcie dla takich osób?
Czteroletni urlop dla zwalnianych z pracy. Pensja w wysokości 80 proc. uposażenia
Z płatnego urlopu będzie mógł skorzystać pracownik przez okres maksymalnie czterech lat, co oznacza, że w przypadku mężczyzn byliby to panowie w wieku od 61 do 64 lat. Takie osoby nie otrzymają jednak pełnego uposażenia, a jedynie 80 proc. dotychczasowej pensji.

Czy Bruksela zdoła powstrzymać ucieczkę biznesu, który nie chce płacić za ekologię?
Parlament Europejski uchwalił we wtorek kluczowe, również dla polskiej gospodarki, dyrektywy i rozporządzenia z pakietu „Fit for 55”, którego celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Euro...
Co jeśli środków jednak zabraknie? Jak długo potrwa program?
Choć 300 mln euro wydaje się kroplą w morzu potrzeb, to są też i dobre wieści. Bo choć program ma trwać tylko dziesięć lat, tj. do lutego 2034 r. to po jego zakończeniu, Polska może starać się o jego przedłużenie.
