Górnik - Wisła: zwycięstwo "Białej Gwiazdy"

11.05.2013 krakow ..mecz pilka nozna ekstraklasa wisla krakow korona kielce  n/z ..fot. wojciech matusik / polskapresse gazeta krakowska
11.05.2013 krakow ..mecz pilka nozna ekstraklasa wisla krakow korona kielce n/z ..fot. wojciech matusik / polskapresse gazeta krakowska Wojciech Matusik / Polskapresse
Wisła Kraków wygrała w Zabrzu z Górnikiem 1:0 (1:0). Jedyną bramkę zdobył w 21. minucie Michał Chrapek.

W Zabrzu Wisłę poprowadził jeszcze Tomasz Kulawik, który dokonał trzech zmian w wyjściowym składzie w porównaniu do poprzedniego meczu z Ruchem Chorzów. Do pierwszego składu wskoczyli Kew Jaliens, Michał Chrapek i Cwetan Genkow. Jak się miało okazać, dwaj ostatni odegrali główne role w kluczowej dla losów meczu akcji.

Początek spotkania należał do Górnika. Zabrzanie kilka razy zamieszali mocno przed bramką Wisły, ale bez większych efektów. Po kilku minutach gra nieco się wyrównała, ale swojej szansy zaczęli szukać również krakowianie. I doczekali się dość szybko, bo w 21. min. Cwetan Genkow rozegrał piłkę przed polem karnym z Michałem Chrapkiem, a ten ostatni mocnym strzałem pokonał Łukasza Skorupskiego.

Na tego gola zareagowali głównie… kibice Górnika, którzy ryknęli: "Nowy sezon, czas na zmiany, pół drużyny do wymiany"...
Fani z Zabrza mieli w repertuarze jeszcze kilka innych szyderczych przyśpiewek, ale po kilku minutach skoncentrowali się ponownie na grze swojej drużyny. A Górnik niby ruszył do odrabiania strat, ale niewiele z tego wynikało. Jedynym efektem tych starań gospodarzy były seryjne rzuty rożne, po których jednak zagrożenie bramki Wisły było niewielkie.

Krakowianie natomiast skoncentrowali się na obronie prowadzenie i tylko od czasu do czasu kontrowali. Gdyby jednak lepiej rozegrali jedną czy drugą szybką akcję, mogli prowadzić wyżej. Brakowało jednak tzw. ostatniego podania, otwierającego drogę do bramki.

Jeśli pierwsza połowa była co najwyżej przeciętna, to druga już słaba, a momentami nawet bardzo słaba. Górnik zupełnie nie miał pomysłu, jak "ugryźć" Wisłę, a ta próbowała nawet momentami kontrować, ale jej atakom brakowało dokładności.

Pierszą sytuacją, którą było warto odnotować po przerwie, była ta z 56. min., gdy strzelał Prejuce Nakoulma, ale Michał Miśkiewicz odbił piłkę na rzut rożny.

Po chwili odpowiedział Cwetan Genkow, jednak po jego uderzeniu głową piłka przeleciała nad poprzeczką. W nią trafił w kolejnej akcji Wisły Michał Chrapek.

Trener Adam Nawałka w 69. min zdecydował się postawić wszystko na jedną kartę. Zdjął z boiska obrońcę, Michała Bembena, a w jego miejsce wpuścił napastnika, Ireneusza Jelenia. To z jednej strony miało stworzyć przewagę Górnikowi w ataku, ale z drugiej sprawiało, że Wisła miała nieco łatwiejsze zadanie przy swoich nielicznych kontrach. I w 79. min. właśnie po takiej akcji Emmanuel Sarki dograł piłkę do Cwetana Genkowa, a ten trafił piłką w słupek.

Głównie atakował jednak Górnik, choć czynił to wyjątkowo nieporadnie. Znów, tak jak przed przerwą, jedynymi efektami ataków zabrzan były rzuty różne. Znów kilka razy zakotłowało się na przedpolu Wisły i tyle. Mecz zakończył się zatem wygraną "Białej Gwiazdy", którą czeka jeszcze mecz z Zagłębiem Lubin.

Górnik Zabrze - Wisła Kraków 0:1 (0:1)
Bramka: Chrapek 21.

Sędziował: Marcin Borski (Warszawa).
Widzów: 3000.

Górnik: Skorupski - Bemben (69 Jeleń), Danch, Kopacz, Gancarczyk - Mączyński, Przybylski - Nakoulma, Kwiek, Bonin (57 Olkowski) - Zachara (78 Iwan).

Wisła: Miśkiewicz - Jovanović, Głowacki, Chavez, Jaliens (46 Bunoza) - Wilk, Chrapek (87 Uryga) - Sarki, Boguski (83 Garguła), Małecki - Genkow.