https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Graffiti – kiedy kończy się sztuka, a zaczyna wandalizm? Weź udział w debacie

Paulina Szymczewska
materiały prasowe WSZiB w Krakowie
Czy graffiti to część street artu? Kiedy kończy się sztuka, a zaczyna wandalizm? Jak miasto wspiera ulicznych artystów? Jeśli chcesz uzyskać odpowiedzi na te pytania, weź udział w kolejnej debacie z cyklu UrbanTalk #wyznaczamykierunki Miasta – 26 października 2022 r. o godz. 19.

UrbanTalk to cykl wydarzeń poświęconych ekologii i życiu w mieście, organizowanych przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Celem spotkań jest zaangażowanie lokalnej społeczności w debatę o kierunku rozwoju Krakowa i jego wpływie na codzienne życie mieszkańców. UrbanTalk to panele dyskusyjne, webinary, filmy oraz spotkania edukacyjne z mieszkańcami. W inicjatywę włączyły się także krakowskie szkoły, firmy i instytucje, którym bliska jest zielona idea.

Przed nami kolejna – już dziewiąta – debata z cyklu UrbanTalk #wyznaczamykierunki Miasta. Tym razem poświęcona będzie graffiti. Jest to część szeroko rozumianego street artu, obecnego od zawsze wokół nas na ulicach miast. Napisy i obrazy na murach pojawiały się już w starożytności. Wulgarne lub śmieszne graffiti opisujące uczucia, problemy współczesnych można zobaczyć na odkopanych z popiołów murach Pompei lub zabytkach starożytnego Rzymu. Graffiti było narzędziem do walki z okupantem w czasie wojny, dawało nadzieję i zagrzewało do walki o wolność.

Graffiti obecnie to często spontaniczne i nielegalne prace. Niektóre z nich są estetycznym obrazem, a inne to niezrozumiałe dla mieszkańców naszego miasta bazgroły szpecące budynki. Czy graffiti to zawsze wandalizm? Gdzie można legalnie tworzyć? Co grozi za bazgranie po murach? Czy graffiti może być atrakcją turystyczną i promować miasto? Gdzie kończy się ten dobry, ładny i społecznie akceptowalny street art, a gdzie zaczyna się aspołeczne, brzydkie pseudograffitii, które należy karać?

Na te pytania będą szukać odpowiedzi uczestnicy debaty zatytułowanej „Graffiti – kiedy kończy się sztuka, a zaczyna wandalizm”, która odbędzie się w Hevre na Kazimierzu – 26 października 2022 r. o godz. 19. WSZiB zaprosiła do dyskusji: Artura Wabika – artystę sztuk wizualnych, kuratora, publicystę, badacza popkultury, Mikołaja Rejsa – projektanta i wykonawcę murali, obrazów oraz ilustracji, Roberta Piaskowskiego – pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. kultury oraz Waldemara Domańskiego – twórcę grupy Pogromcy Bazgrołów.

Podczas debaty goście będą poruszać m.in. zagadnienia dotyczące graffiti jako części street artu – czym jest oraz kto najczęściej jest twórcą ulicznych napisów i obrazów. Być może uda się również uzyskać odpowiedź na pytanie, jak miasto wspiera ulicznych artystów. Spotkanie poprowadzą: aktywistka Izabela Chyłek, radna Dzielnicy I Edyta Kruk oraz dr Borys Makary, wicekanclerz Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości.

Debata będzie transmitowana na Facebooku i Youtubie WSZiB w Krakowie. Mieszkańcy mogą włączyć się w debatę poprzez zadawanie pytań online. Zapisy poprzednich wydarzeń, jak i harmonogram kolejnych spotkań są dostępne na www.wszib.edu.pl/urbantalk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Dobry temat dla szkol bankowości.Oni nawet nie wiedzą gdzie sie LICHWA zaczyna, to skąd mogą wiedzieć, gdzie sie zaczyna wandalizm.Z wik: Lichwa – udzielanie nieetycznych pożyczek, z uwagi na zawyżone odsetki lub inne opłaty, w wyniku czego następuje nieuczciwe wzbogacenie się pożyczkodawcy[. Lichwa jest uważana za instytucję nieetyczną, której istotą jest czerpanie korzyści ze słabszej pozycji finansowej dłużnika. Jako niemoralną potępiają ją wszystkie główne religie: judaizm, chrześcijaństwo, islam i buddyzm...No ale nie w Polsce...W tym ParaPanstwie pełnym paraBankow Lichwarz to jest ,,inwestor" dla szkół bankowych bazgroly na ścianach to ...problem.
G
Gość
„Graffiti – kiedy kończy się sztuka, a zaczyna wandalizm?”

Wandalizm jest ZAWSZE, kiedy pryska się farbą się coś bez uprzedniego uzyskania zgody właściciela tego czegoś.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska