MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gródek nad Dunajcem. Czy spółka Dunajec za bezcen sprzedaje żwir z gminnego złoża? Prezes wyjaśnia skąd cena kruszywa

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Specjalistyczny sprzęt do obróbki żwiru jest kosztowny, podobnie jak zatrudnienia dodatkowych pracowników zajmujących się przetwarzaniem kruszywa
Specjalistyczny sprzęt do obróbki żwiru jest kosztowny, podobnie jak zatrudnienia dodatkowych pracowników zajmujących się przetwarzaniem kruszywa arch. spółka Dunajec
Mieszkańcy gminy Gródek nad Dunajcem obawiają się, że spółka Dunajec, której właścicielem jest gmina sprzedaje po zaniżonych cenach żwir znajdujący się w złożu kruszywa naturalnego "Rożnów - Dwory III". Z kolei prezes spółki wyjaśnia, że cena żwiru uzależniona jest od stopnia przetworzenia kruszywa.

FLESZ - WHO: Prawdopodobnie zbliżamy się do końca pandemii w Europie

od 16 lat

Do redakcji "Gazety Krakowskiej" zgłosili się mieszkańcy gminy Gródek nad Dunajcem z prośbą o interwencję (nazwiska do wiadomości redakcji).

- Spółka Dunajec planuje zwiększenie wydobycia, aby sprzedawać żwir na budowę łącznika obwodnicy północnej i zachodniej Nowego Sącza. Będzie sprzedawać żwir po 22 zł netto za tonę, podczas gdy w innych kamieniołomach na terenie Małopolski żwir sprzedaje się za trzy razy wyższą cenę - podnoszą.

Zdaniem naszych rozmówców, spółka chce rozprzedawać majątek gminy, czyli wspólne dobro, za bezcen.

- Jesteśmy zbulwersowani tą sytuacją - mówią zaniepokojeni.

Na potwierdzenie swoich słów pokazują wydruki z cenami z innych złóż w Małopolsce. I tak np. za tonę żwiru z Bochni trzeba zapłacić 66.85 zł netto za tonę, w Gorlicach 62.08 z netto zaś w Nowym Sączu 63.27 zł netto za tonę.

Zainteresowanie naszych rozmówców budzi również kwestia ewentualnego zwiększenia wydobycia kruszywa ze złoża. Z ich słów wynika, że na razie spółka stara się o uzyskanie oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na środowisko. Organem właściwym do wydania wnioskowanej decyzji jest wójt, wymagane jest także uzgodnienie warunków z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie Zarządem Zlewni w Nowym Sączu a także uzyskania opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Sączu.

Żwir żwirowi nie równy

O przyczyny niskiej ceny żwiru zapytaliśmy Rafała Iwańskiego, prezesa spółki Dunajec. Okazuje się, że żwir żwirowi nie równy.

- Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie o jakim kruszywie mówimy - sprzedawanym bezpośrednio ze złoża czy też przetworzonym - mówi w rozmowie z nami.

Cena żwiru uzależniona jest bowiem od stopnia jego przetworzenia, zaś spółka nie prowadzi takiej działalności i oferuje nie przetworzone kruszywo.

- Do obróbki żwiru potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, ważny jest także limit rocznego wydobycia jaki na firmę nakłada koncesja, która w naszym przypadku została przyznana na 20 lat a jej termin upływa z końcem 2032 roku - tłumaczy.

W wypadku spółki Dunajec mówimy o wydobyciu około 36,5 tys. ton kruszywa rocznie. Przy takim poziomie wydobycia nie opłaca inwestować się w sprzęt i ludzi, którzy zajmą się przetworzeniem żwiru

- W naszych kalkulacjach musimy uwzględnić uwarunkowania rynkowe. Ponadto i tak podnieśliśmy ostatnio cenę netto za tonę żwiru do 25 zł - wylicza Rafał Iwański.

Eksploatacja kopaliny zgodnie z udzielona koncesją odbywa się metodą odkrywkową, z nad i spod lustra wody bez użycia materiałów wybuchowych. Prowadzona jest w oparciu o przepisy prawa górniczego oraz na podstawie tzw. Planu Ruchu Zakładu Górniczego.

Jeśli natomiast chodzi o kwestię zgody na zwiększenie wydobycia kruszywa, to jak wyjaśnia prezes Iwański, wciąż trwa postępowanie administracyjne w tej sprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska