Zapora dla turystów od lat niedostępna
Budowa zapory w Rożnowie w gminie Gródek nad Dunajcem trwała zaledwie sześć lat. Był to niewątpliwie cud techniki ówczesnych czasów. Jeszcze przed zakończeniem I wojny światowej zaczęto myśleć o ujarzmieniu Dunajca, który niósł ogromne spustoszenie. Decyzja o rozpoczęciu inwestycji została podjęta po wielkiej powodzi w 1934 roku, która spowodowała niepowetowane straty materialne i pochłonęła wiele ofiar. Początkowo, prace utknęły w martwym punkcie, bo państwo nie posiadało wystarczających funduszy. W latach 1936-37 zaczęto proces wywłaszczeniowy na terenie przeznaczonym do zalewu a także w samym Rożnowie.
Po najeździe niemieckim prace wstrzymano, jednakże już na przełomie listopada i grudnia ponownie je rozpoczęto. Inżynierowie niemieccy w niewielkim tylko stopniu zmienili projekt i prace ruszyły pełną parą. Elektrownia została oddana do użytku już w 1942 roku.
Starają się od lat, ale..
W wyniku spiętrzenia wody przez zaporę powstało Jezioro Rożnowskie, które obecnie jest atrakcją turystyczną. Lokalni przedsiębiorcy inwestują w okolicy, a ich atrakcje przyciągają coraz więcej osób, nawet celebrytów czy sportowców. Mieszkańcy liczą, że sama zapora mogłaby przyciągnąć kolejnych turystów.
Od lat władze gminy Gródek nad Dunajcem dążyły do tego, aby zapora w Rożnowie mogła być dostępna dla zwiedzających tak jak np. w Czorsztynie. Rozmowy z zarządem Zespołu Elektrowni Wodnej Rożnów należącej do Spółki Tauron Ekoserwis nie przynosiły rezultatów. Główną przesłanką przemawiającą za nieudostępnieniem terenu są względy techniczne, wynikające z samej konstrukcji obiektu. W grę wchodziło też bezpieczeństwo zwiedzających. Istniało też ryzyko, że praca obiektu mogłaby zostać zakłócona.
Jeszcze w latach 90. zwiedzanie zapory było możliwe. Można było ją zobaczyć ją nawet od środka, w tym tunel biegnący w jej dolej części.
Wody Polskie za otwarciem korony zapory w Rożnowie
Temat podjęła lokalna Fundacja Historyczny Rożnów, która stworzyła petycji online. Mógł ją podpisać każdy. Inicjatorzy po licznych pozytywnych głosach mieszkańców postanowili zainteresować sprawą przedstawicieli różnych instytucji państwowych. Wody Polskie zaciekawione pomysłem zainicjowały spotkanie w tej sprawie.
- Przedsiębiorstwo Wody Polskie, zaopiniowało pozytywnie nasz projekt i jest za otwarciem korony dla ruchu turystycznego.
Liczą, że ich starania przyniosą zamierzony efekt. Jednak przed nimi jeszcze wiele ważnych rozmów.
- Była ruina, jest perełka. Zapomniane uzdrowisko znów będzie przyciągać tłumy?
- W Tatrach tłumy, w Beskidzie Sądeckim cisza i spokój. Tutaj warto wybrać się jesienią
- Łazienki Borowinowe straszą wyglądem, ale będzie wielki remont!
- Sensacyjne odkrycia w Piwnicznej-Zdrój! Legendy stają się rzeczywistością
- Kiedyś była tam „tandeta”, dziś jest wielka galeria, która ma już 11 lat
