Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa żołądkowa ("jelitówka"): objawy i dieta. Czym jest i jak leczyć grypę żołądkową

redakcja
Grypa żołądkowa ("jelitówka"): objawy i dieta. Czym jest i jak leczyć grypę żołądkową
Grypa żołądkowa ("jelitówka"): objawy i dieta. Czym jest i jak leczyć grypę żołądkową Fot. Pixabay
Grypę żołądkową, zwaną inaczej nieżytem żołądkowo-jelitowym, wywołują wirusy powodujące zakażenie układu pokarmowego. Mogą one zaatakować zarówno dzieci, jak i dorosłych. Sprawdź, na czym dokładnie polega ta choroba. Jak ją leczyć? Czy jest zaraźliwa? Czym różni się od zatrucia pokarmowego?

Grypa żołądkowa - na czym polega, jak przebiega?

Grypa żołądkowa, zwana inaczej jelitówką, jest ostrym, wirusowym zakażeniem przewodu pokarmowego. Zazwyczaj wywołują je rotawirusy grupy A, norowirusy, astrowirusy, sapowirusy oraz adenowirusy. Wnikają one w błonę śluzową jelita, niszcząc ją i wywołując tym samym nieprzyjemne objawy - od lekkiej niestrawności oraz bólu brzucha po wymioty i biegunkę. Pojawiają się one w ciągu 12-24 godzin od zarażenia. Szczególną uwagę podczas zakażenia powinno się zwrócić na osoby starsze i dzieci, gdyż bardzo łatwo może u nich dojść do odwodnienia organizmu oraz zaburzenia gospodarki elektrolitowej.

Warto podkreślić, że jelitówka tak naprawdę nie jest grypą. Nazwa, ze względu na towarzyszące chorobie objawy - podobne do grypy - jest potoczna. Oprócz tego bardzo często bywa mylona z zatruciem pokarmowym. Mimo że symptomy szybko przechodzą, to chory może zarazić nimi wszystkich domowników w krótkim czasie. Zarówno przed pojawieniem się pierwszych objawów, w ich trakcie oraz po skończeniu choroby. Wystarczy samo przebywanie w otoczeniu zarażonej osoby lub dotknięcie przedmiotów, których wcześniej używała.

Najczęstsze objawy grypy żołądkowej:

  • Biegunka —zazwyczaj wodnista i obfita biegunka - trwa ok. 2-3 dni
  • Wymioty i nudności — występują głównie u dzieci, ale u dorosłych także się zdarzają. Mogą również pojawiać się lekkie skurcze brzucha
  • Gorączka
  • Brak apetytu
  • Bóle mięśni
  • Dreszcze
  • Osłabienie
  • Bóle głowy

Objawy towarzyszące grypie żołądkowej mogą występować pojedynczo lub wszystkie za jednym razem. U dzieci istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia wszystkich objawów naraz, podczas gdy u dorosłych obserwuje się same wymioty bądź biegunkę. Jelitówka trwa zazwyczaj kilka dni - krócej niż sama grypa. Około 12-60 godzin od pojawienia się objawów zarażona osoba powinna poczuć się dużo lepiej. Jednak jej symptomy bardzo łatwo pomylić z zatruciem pokarmowym, dlatego często jest lekceważona przez chorych.

Leczenie grypy żołądkowej - na co zwrócić uwagę?

Niestety nie istnieje lek, który w pełni zahamowałby rozprzestrzenianie się i objawy grypy żołądkowej. Jednak można ją pewien sposób ograniczyć poprzez:

  • częste mycie rąk
  • izolację chorego (na ile to możliwe)
  • wyparzenie przedmiotów, których używał chory
  • spuszczenie wody przy zamkniętej desce
  • wentylacja pomieszczenia, w którym przebywa chory

Oprócz tego, w przypadku biegunki u dorosłych, można podawać leki hamujące motorykę przewodu pokarmowego. Należy również pić dużo wody i uzupełniać płyny, aby nie doszło do odwodnienia. Jest to szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i niemowląt. Zaleca się picie średniozmineralizowanej wody niegazowanej lub herbatki ziołowej. Chorzy powinni także stosować lekkostrawną dietę - unikać ostrych przypraw, białka, mleka, świeżych owoców oraz warzyw. Przy wysokiej temperaturze można również podawać leki przeciwgorączkowe lub udać się do lekarza.

Grypa żołądkowa u dzieci i niemowląt

Do zarażenia dziecka grypą żołądkową dochodzi zazwyczaj w przedszkolu, szkole lub żłobku. Jeśli zauważymy, że w którymś z tych miejsc doszło do epidemii, zaleca się pozostawienie dziecka w domu, aby niepotrzebnie nie narażać go na zarażenie. Szczególnie niebezpieczne jest to dla noworodków, ponieważ ze względu na obniżoną odporność oraz niedojrzałość wielu narządów wewnętrznych może dojść do nieodwracalnego zachwiania równowagi organizmu oraz dużego odwodnienia, nieraz zagrażającemu życiu.

Jednak warto pamiętać, że każde niemowlę można zaszczepić przeciwko rotawirusom, odpowiedzialnym m.in. za wywoływanie grypy żołądkowej.

Grypa żołądkowa a zatrucie pokarmowe

Jak już wspomnieliśmy, grypie żołądkowej oraz zatruciu pokarmowemu towarzyszą podobne symptomy. W obu przypadkach może dojść do biegunek, osłabienia, bólu brzucha. Jednak przy zatruciu pokarmowym rzadko dochodzi do występowania wysokich temperatur. Dodatkowo nie jest ono zaraźliwe tak jak jelitówka. Wywołują go bakterie, znajdujące się zazwyczaj w pokarmie niewiadomego pochodzenia. Rozmnażają się przeważnie w lecie,kiedy temperatura wynosi ponad 20-30 stopni, także to właśnie wtedy ryzyko zachorowania na zatrucie pokarmowe jest największe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska