Grzejników nie dostali, pieniądze stracili. Śledczy stawiają zarzuty

  • Gazeta Krakowska

Bartosz Dybała

Do prokuratury w Wieliczce zgłaszają się kolejne osoby, które twierdzą, że zostały oszukane przez Armaturę Krakowską z Przebieczan. Poszkodowani - przez stronę internetową spółki - zamówili m.in. grzejniki, warte od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Do dzisiaj do nich nie dotarły, a pieniędzy nie udało się odzyskać. Poszkodowane są osoby z całej Polski, m.in. Krakowa, Łodzi, Warszawy. Kroki podjęła już prokuratura, która postawiła zarzuty Rafałowi K., prezesowi firmy. Dotyczą niekorzystnego rozporządzenia mieniem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Niektórzy klienci podejrzewają, że ich pieniądze zostały z firmy wyprowadzone, a stoi za tym wspólnik Rafała K., którego firma buduje w Wieliczce osiedle apartamentów. Mężczyzna jednak zaprzecza.

Monika Kaźmierczak z Łodzi wraz z mężem zamówili trzy grzejniki. Zapłacili nieco ponad 700 zł. Zamówienia dokonali przez stronę www.bayzone.pl i jeszcze tego samego dnia - jak twierdzą - przelali pełną kwotę na konto Armatury Krakowskiej, czyli firmy, która te grzejniki miała dostarczyć. Spółka ma siedzibę w Przebieczanach, blisko Wieliczki, a sprzedaż armatury budowlanej prowadziła przez wspomnianą stronę internetową, która już nie działa.

- Przesyłka do nas długo nie docierała, więc zaczęliśmy dzwonić do Armatury z pytaniem, co dzieje się z naszym zamówieniem - opowiada pani Monika. Po połączeniu z infolinią włączał się automat. Kobieta wraz z mężem próbowali dzwonić wobec tego na inny z numerów spółki.

- Odebrała jakaś kobieta, która powiedziała, że nie zna sprawy i należy dzwonić na infolinię - mówi pani Monika. W związku z tym, że próby kontaktu telefonicznego nie przyniosły skutku, kobieta wraz z mężem zaczęli wysyłać e-maile do firmy. - Już wtedy przeczuwaliśmy, że zostaliśmy oszukani - dodaje kobieta.

Gdy znaleźli stronę w sieci, gdzie wypowiadały się osoby, których zamówienia również nie zostały przez Armaturę zrealizowane, byli już o tym przekonani. - 17 lipca zgłosiłam tę sprawę na policję - kwituje pani Monika. Grzejniki do dzisiaj do państwa Kaźmierczaków nie dotarły. Z ich relacji wynika, że firma oszukiwała swoich klientów od marca do lipca br.

Poszkodowani założyli grupę na Facebook’u: „Oszukani przez BayZone Armatura Krakowska Sp. z o.o.”. Należy do niej ponad 70 osób, w tym radny dzielnicowy z krakowskich Bieńczyc, Marcin Permus, który zamówił pięć kaloryferów i tyle samo głowic, regulujących temperaturę.

- Do dnia dzisiejszego ich nie otrzymałem - mówi. Łączny koszt wyniósł blisko 2,5 tys. zł. Straty, poniesione przez klientów firmy z Przebieczan sięgają od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Kroki podjęła już policja i prokuratura w Wieliczce, które prowadzą śledztwo.

- Chodzi o doprowadzenie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej szeregu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w różnych kwotach - tłumaczy prokurator Beata Lazar. Podejrzanym jest Rafał K., prezes zarządu Armatury, któremu przedstawiono zarzuty.

- Nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów - zdradza prokurator Lazar i dodaje, że wobec podejrzanego został zastosowany policyjny dozór. Do prokuratury napływają kolejne zgłoszenia od poszkodowanych z całej Polski. Ponoć jest ich już ponad setka.

Skontaktowaliśmy się z mężczyzną, który był członkiem zarządu w Armaturze. Z jego ustaleń wynika, że działania, jakie podejmował Rafał K., były prowadzone zarówno na niekorzyść klientów, jak i samej spółki.

- Do tych działań należało m.in. wprowadzanie w błąd klientów poprzez wskazywanie konta innego niż firmowe (prawdopodobnie prywatnego konta prezesa), na które klienci wpłacać mieli cenę towaru zakupionego w sklepie internetowym - twierdzi mężczyzna. Zapewnia, że wszystkie te działania były podejmowane, kiedy on nie był już członkiem zarządu spółki. Też złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Rafała K.

Mężczyzna, z którym udało nam się skontaktować, zajmuje się obecnie działalnością deweloperską. Jego firma buduje osiedle apartamentów w Wieliczce. Oszukani przez Armaturę podejrzewają, że to właśnie tam zostały zainwestowane ich pieniądze, które stracili. Mężczyzna kategorycznie zaprzecza. - Środki na działalność deweloperską pochodzą przede wszystkim z otwartego rachunku powierniczego - zapewnia.

Prezes milczy

Zadzwoniliśmy do Armatury Krakowskiej. Nikt nie odebrał. Wysłaliśmy też e-maila. Przyszła automatyczna odpowiedź bez żadnych wyjaśnień. Sprawę zna Jerzy Gramatyka, Miejski Rzecznik Konsumentów w Krakowie. Jego zdaniem spółka wykorzystała renomę i nazwę firmy innego przedsiębiorcy z wieloletnią tradycją i bardzo dobrą opinią, aby zdobyć zaufanie klientów (chodzi o firmę Armatura Kraków).

- Początkowo sklep realizował terminowo wszelkie zobowiązania, aby nagle tego zaprzestać - tłumaczy rzecznik. Kroki podjął też Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Krakowie. Dzięki temu część klientów otrzymała zamówiony towar czy zwrot pieniędzy, ale procent takich przypadków, biorąc pod uwagę liczną grupę oszukanych, jest znikomy. Z informacji Gramatyki wynika, że sklep działał i nadal działa jedynie w internecie, więc trudno jest oszacować faktyczną liczbę poszkodowanych. Nie wiadomo też, jaka jest kondyncja finansowa spółki, a także jak duże są jej zobowiązania wobec poszkodowanych. Co mają robić klienci? - Powinni jak najszybciej od umowy sprzedaży odstąpić i wezwać sprzedawcę do zwrotu kosztów - mówi Gramatyka. Jeśli firma tego nie zrobi, zostaje droga sądowa.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Gazeta Krakowska

FLESZ: Jak zabezpieczyć mieszkanie wyjeżdżając na wakacje?

Źródło: vivi24

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

18.03.2019, 21:37

A co to sie stalo z poprzednimi 129 komentarzami?

13.03.2019, 17:56

dybala to głupek, który nawet nie wie, że to Paweł Kubowicz buduje

31.01.2019, 11:04

fb zniknął, mieszkania się sprzedają, pan p może dalej inwestować, pan r zdążył mu wypomnieć mandat za prędkość (szacun;)) wniosek: pan p w....ł wszystkich bez wazeliny i tyle w temacie

17.01.2019, 09:51

ci co kupili , nie nasza brożka

10.01.2019, 10:05

PROSZĘ PODAĆ MAILA DO SIEBIE, SKONTAKTUJE SIĘ Z PANEM, MOŻE PAN WYMYŚLIĆ TYMCZASOWO. POMOGĘ

04.01.2019, 13:57

umów się na spotkanie z prezesem jl, jest dział sprzedaży, zagadaj o mieszkania

02.01.2019, 14:34

KIKI rozumiem że jesteś prokuratorem zajmującym się sprawa? To prosimy o potwierdzenia co się dzieje?? Bo słowa siedzi za swoją niewinność jak rozumiem są wiedzą a nie żartem z trudnej sytuacji dla wielu osób.
I proszę jeśli ktoś wie jak się dostać do Pana P to czekam na info bo wisi mi sporo.I to już nie są żarty bo prawie rok się ciągnie jego milczenie i wygłupianie się że niby nic nie zrobił i żyje. Najpierw ukrywa się potem słyszę że wymyśla spotkania a teraz nie mam jak się skontaktować.

21.12.2018, 13:22

Słabo bo dalej nie ma żadnego dowodu że p planował przekręt ak. Ta firma to był szwindel - a oszukiwanie us i ZUS obciąża zarówno p jak i r. Bo co Bogu ducha winny prezes r siedział na swom stoleczku cały dzień i przegladal onet nie wiedzac co sue dzieje dookola. Oboje o wszystkkm wuedzieli tylko jeden okazał sie sprytniejszy

19.12.2018, 21:47

Slabo? Wyłudzenia na vacie i z zusu to słabo ? Założenie spółki na Słowacji ?

19.12.2018, 14:24

narazie słabo..głupawe teksty dotyczące przekroczeń prędkości.. ale może się rozkręci

18.12.2018, 20:27

Może ruszy Pan głową i wpisze na fb jl Development winnicka park ... można się ciekawych rzeczy dowiedzieć od pana R, o wyłudzeniach pana P

17.12.2018, 15:59

no i gdzie te rewelacje pana r ? tak się odgrażał i d... chyba że już siedzi za swoją niewinność

17.12.2018, 15:57

gdzie znaleźć to konto?
jak się nazywa?

15.12.2018, 10:55

jest nowe konto, proszę poczytać, chyba prezes ak wszystko piszę o Pawle K

12.12.2018, 11:13

po co ? tam nic nie ma nowego chyba od zeszłego roku

07.12.2018, 23:05

Wpiszcie w fb winnicka park lub jl Development

14.11.2018, 21:49

Do Łazan będziemy wysyłać gdyby się okazało że zajęte przez organy ścigania udziały Wspólnika nie wystarczą na pokrycie długów których Wspólnik nie zdołał odkupić. Póki co zgodnie z nakazem który właśnie się uprawomocnia w mojej sprawie: pkt IV pouczenia: "Strony i ich przedstawiciele mają obowiązek zawiadomić sąd o każdej zmianie swojego zamieszkania lub siedziby. W razie zaniedbania tego obowiązku pismo sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia"

13.11.2018, 12:20

do czasu, przekona się

13.11.2018, 12:19

Niestety mam przerąbane, ale Oliwa zawsze jest sprawiedliwa, liczę na to. Po drugie zemsta też podobno dobrze smakuje, a uwierz mi, że znam kilka przekrętów tego oszusta..... Mógłbyś się przedstawić?

13.11.2018, 11:09

spółki, firmy, stowarzyszenia, fundacje itd... karuzela u pana p. się kręci i kręci..

12.11.2018, 21:32

Jak tak czytam to wszystko to masz Rafał przerąbane, ale tak się kończy spoufalanie z oszustem!

11.11.2018, 00:24

Acha - Usługi na prawie 200 tys. Ciekawe czy te usługi były realizowane np. dla firmy Domenovo. Z wynagrodzeniami to szału nie ma: na wynagrodzenie dla 5 handlowców, 5 prac.biurowych i 4 magazynierów+1 kierowcy wydaliście Państwo raptem 342 917,84 zł ( czyli zakładam 13 x1530 +2 x4343 :-) A i tak na koncie zostało firmie 278 252,06 zł ( no i należności krótkoterminowe na ponad 1,4 mln ).

10.11.2018, 10:37

niestety strajkują, zwolnienia lekarskie itd, itd.

10.11.2018, 10:35

wyciąganie pieniędzy ze spółki, nie mając na to zgody/pozwolenia....leasingi, osoby zatrudnione, gotówka, kupowanie rzeczy do użytku prywatnego za gotówkę z kasy firmy itd, itd. Wszystkie te informacje są zgłoszone na policji, potwierdzone przez świadków

09.11.2018, 15:33

ostatnio to coś słabo budują..oddanie już się przedłuża, liczba mieszkań zmalała chyba ze 100 do ok 50, już widzę jak spółka będzie obsługiwała pogwarancyjne usterki przez 5 lat ;)

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3