W przypadku trufli określenie leśne skarby to nie nadużycie, bo to niezwykle cenne grzyby i chodzi tu nie tylko o walory smakowe. Restauratorzy są w stanie zapłacić za nie krocie. Sprzedając je za granicą można otrzymać nawet 4 tys. zł za kilogram. W Polsce jednak stawki są niższe. Zazwyczaj za kilogram grzybów można otrzymać około tysiąca złotych. Jak zdradza pan Paweł portalowi O2.pl, zbieranie trufli jest więc bardziej jego pasją niż zawodem, bo trzeba by zebrać niezwykle dużo grzybów, by się z tego utrzymać.
Znalezienie trufli to nie lada wyzwanie, grzyby te bowiem rosną pod ziemią. Niektórzy grzybiarze ruszając na zbiory zabierają ze sobą... świnie lub psy. Te zwierzęta, odpowiednio wytrenowane, mają doskonały węch i potrafią wyczuć obecność trufli z daleka. Niektórzy jednak, jak np. pan Paweł zdają się na własne doświadczenie. Grzyby te bowiem są wymagające i rosną tylko w ściśle określonych warunkach. Takich na terenie powiatu chrzanowskiego jest bardzo mało, bo drzewostan stanowi tu głównie sosna. Tym bardziej znalezienie ponad 3 kg trufli na terenie Trzebini jest nie lada wyczynem.
Grzyby te występują w specyficznych warunkach. Muszą mieć do życia korzenie drzew dębu szypułkowego, buka zwyczajnego, lipy drobnolistnej lub graba. Trudno u nas spotkać rozległe tereny, na których rosną te gatunki drzew - mówi Ewelina Boruń, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Chrzanów.
Trufle wymagają także wysokiego pH gleby od 7,5 do 8, co wiąże się niewielką ilością próchnicy w niej. Zbieranie trufli w Polsce jest legalne, poza truflą wgłębioną, która wpisana została do Czerwonej Księgi roślin i grzybów, jako gatunek wymierający i podlegający ścisłej ochronie.
Grzyby można zbierać legalnie jeśli chodzi o potrzeby własne. Jeśli ktoś to robi na cele przemysłowe, wymaga to zawarcia umowy z nadleśnictwem - dodaje Ewelina Boruń.
Zdecydowanie łatwiej w lasach chrzanowskiego nadleśnictwa znaleźć bardziej pospolite grzyby jak maślak, podgrzybek, prawdziwek czy rydze. Jak zaznacza Ewelina Boruń ich ilość zależy od przede wszystkim od pogody. Jeśli sprzyjają warunki, jest ciepło i wilgotno - grzyby rosną. I właśnie teraz zaczyna się ten najlepszy okres dla grzybiarzy.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Największa górnicza tragedia w regionie. 100 lat temu pod ziemią zginęło 28 górników
- Używane rowery czekają na nowych właścicieli. Oferty na OLX w Chrzanowie
- Dożynki gminy Trzebinia. Deszczowe święto planów w Czyżówce. Zobacz ZDJĘCIA
- Realistyczne ćwiczenia i pierwszy mundur. Młodzi druhowie OSP na szkoleniu
- Posypał się budżet związku komunikacyjnego w Chrzanowie. Nie ma pieniędzy na remonty
- Najpopularniejsze oraz nieznane trasy do biegania w Chrzanowie i okolicy
Poziom dzietności na Świecie dramatycznie maleje
