Hokej. „Salwy” obrońców dały Unii Oświęcim zwycięstwo nad Automatyką [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zaktualizowano
Po strzale Lubomira Vostaki (z lewej, na dalszym planie) Unia Oświęcim wyrównała stan meczu z Automatyką Gdańsk. Fot. Jerzy Zaborski
Unia Oświęcim przerwała pasmo dwóch porażek w grupie słabszej hokejowej ekstraklasy, odprawiając Automatykę Gdańsk. Podopieczni Josefa Dobosza postawili pieczęć na udziale w play-off. Mecz pokazał, jak ważne w hokeju są uderzenia obrońców. Kibice żartowali, że to były trzy „salwy armatnie”, które pogrążyły rywali.

Oświęcimianie rozpoczęli ostrożnie. Być może każdy z zawodników miał w głowie plagę urazów i chorób, która spadła na zespół.

Przed pierwszą przerwą Sebastian Kowalówka przegrał pojedynek z Tomaszem Witkowskim. Obaj sympatycznym gestem podziękowali sobie za walkę, wszak sezon rozpoczynali razem w bytomskiej Polonii.

Jeszcze groźna była kombinacja Marcela Hatłasa z Kamilem Paszkiem, lecz ten drugi nie oddał strzału (16 min).

Z kolei wśród gości wyborną okazję miał Petr Polodna, który z bliska trafił w kask Michała Fikrta.

Po zmianie stron, po zagraniu wzdłuż bramki przez Adriana Kastel-Dahla, krążek z bliska do oświęcimskiej siatki wpakował Filip Nasca.

Goście mogli sobie zapewnić komfort gry, bo przez 84 s grali w podwójnej przewadze (kary Macieja Szewczyka i Radima Haasa), ale nie zamienili tego do gole.

- Gdybyśmy wtedy zdobyli drugą bramkę, być może rywale musieliby się odkryć, a nam łatwiej byłoby sięgnąć po pierwsze wyjazdowe zwycięstwo, bo moglibyśmy kontrować rywali – analizował Robert Błażowski, II trener Automatyki.

Oświęcimianie od tego momentu zaczęli grać szybciej, ale ze skutecznością wciąż było na bakier. W dodatku w 32 min przyjezdni wyprowadzili kontrę, którą Kamil Dolny zakończył strzałem w słupek.

Dopiero kapitan miejscowych wziął sprawy w swoje ręce; długo utrzymywał się przy krążku, choć wydawało się, że zostanie powalony na lód. Jednak zagrał zza bramki, a Lubomir Vosatko popisał się płaskim strzałem, doprowadzając do remisu.

Oświęcimianie na początku trzeciej tercji, w 19 s odwrócili losy meczu. Najpierw Tabaczek zmienił lot krążka po mocnym strzale Petera Bezuszki, a potem najcięższe działo wytoczył Daniel Kysela. Po jego atomowym uderzeniu krążek wylądował w „okienku”. Trener gości wziął czas.

W momencie zakończenia kary Daniela Kyseli goście zdobyli kontaktowego gola. Na 73 s przed końcem przyjezdni wycofali bramkarza, ale – mimo kilku wybornych okazji – nie udało im się doprowadzić do dogrywki.

Autor: Jerzy Zaborski

- Mimo wielu osłabień kadrowych, ci, którzy podjęli walkę, pokazali charakter – cieszył się Josef Dobosz, trener Unii.

Unia Oświęcim – Automatyka Gdańsk 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
Bramki:
0:1 Nasca (Kastel-Dahl) 24, 1:1 Vosatko (Tabaczek, Piotrowicz) 35, 2:1 Tabaczek (Bezuszka) 41, 3:1 Kysela (S. Kowalówka, Haas) 41, 3:2 Kastel-Dahl (Nasca) 48.

Unia: Fikrt – Vosatko, Bezuszka; Szewczyk, Tabaczek, Piotrowicz – Gabryś, Kysela; Kowalówka, Haas, Wojtarowicz – Gębczyk, Saur; Malicki, Paszek, Hatłas.

Automatyka: Witkowski – Kantor, Josephner; Steber, Polodna, Skutchan – Nowak, Wachowski; Gościński, Kastel-Dahl, Nasca – Lehman, Dolny; Pesta, Rompkowski, Strużyk – Marzec, Różycki, Wrycza.

Sędziował:
Bartosz Kaczmarek (Bytom).

Kary: 14 - 8 minut. Widzów: 200.

W drugim meczu grupy słabszej: Tauron GKS Katowice – Nesta Mires Toruń 3:4 po karnych. Pauza: SMS PZHL Sosnowiec.