Hokejowy Memoriał: Cracovia przegrała na Węgrzech

Andrzej Stanowski
Liga Mistrzów w hokeju z udziałem Comarch Cracovii.
Liga Mistrzów w hokeju z udziałem Comarch Cracovii. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski /Polska Press
Kibice węgierscy skandowali „Polska, Polska”, ale zespół gospodarzy nie był gościnny i pokonał „Pasy”.

Hokeiści Comarch Cracovii przygotowujący się do ostatniego meczu w Lidze Mistrzów (11 września w Karlstad) pojechali na Węgry do Szekesfehervar, aby wziąć w silnie obsadzonym Memoriale Ocskaya Gabora, największej gwiazdy reprezentacji Węgier.

Krakowianie pojechali na Węgry w mocno okrojonym składzie bez pięciu graczy, którzy występują w Mińsku na kwalifikacyjnym turnieju olimpijskim. Zabrakło też leczących urazy Patryka Noworyty, Dawida Kruczka, Petera Novajovskyego, Dawida Maciejewskiego, trener Rudolf Rohaczek miał do dyspozycji tylko czterech nominalnych obrońców. Defensywę uzupełnili doświadczeni napastnicy Petr Sinagl i Paweł Kucewicz. A naprzeciw Cracovii stanął zespół Fehervar AV19 grający w silnej lidze austriackiej EBEL, w tej drużynie gra dziewięciu Kanadyjczyków, dwóch Amerykanów i Słowaków, jeden Szwed.

Krakowska drużyna została bardzo serdecznie przyjęta przez kibiców, skandowano nawet „Polska, Polska”. Ale na lodzie gospodarze nie byli już tak gościnni, atakowali ostro od pierwszej minuty, ale w bramce Cracovii świetnie spisywał się Robert Kowalówka zastępujący Rafała Radziszewskiego. Skapitulował dopiero na początku drugiej tercji, gola strzelił Kanadyjczyk Chris Owen. Pod koniec tercji Kowalówka po starciu z jednym z rywali doznał urazu, wydawało się, że będzie musiał zjechać z lodu, ale przy aplauzie widowni pojawił się w bramce i popisał się dwoma kapitalnymi interwencjami. Pod koniec tercji po świetnej trójkowej akcji Patrik Svitana doprowadził do remisu. Trzecia tercja to znowu zmasowane ataki Węgrów, w 47 min Amerykanin z polskimi korzeniami David Makowski z bliska nie dał szans Kowalówce, pięć min później gospodarze podwyższyli na 3:1.

Cracovia zagra jeszcze o 3. miejsce z wicemistrzem Węgier MAC Budapeszt, o 1. miejsce walczyć będą Fehervar AV19 i Graz99ers

Fehervar AV19 – Comarch Cracovia 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
1:0 Owens 21, 1:1 Svitana (Drzewiecki, Dutka) 38, 2:1 Makowski 47, 3:1 Sofron 52.

Cracovia: Kowalówka - Dutka, Sinagl, Svitana, Chovan, Drzewiecki - Dąbkowski, Kolarz, Kapica, Słaboń, Jenczik - Iberer, Kucewicz, Kisielewski, Wróbel, Domogała – Paczkowski.