Hutnik Kraków - dziewięć prób
W sezonie 1989/1990 rozgrywki II ligi (wtedy zaplecza ekstraklasy) toczyły się - po reformie - w jednej grupie, składającej się z 20 drużyn. Hutnik wcześniej, w latach 80., bez skutku dobijał się do najwyższej ligi rozgrywkowej. Od 1981 roku zajmował kolejno następujące miejsca: drugie, trzecie, szóste, dziesiąte, trzecie, czwarte, piąte, dziesiąte i trzecie.
Do awansu nie udało się doprowadzić sześciu trenerom: Zenonowi Baranowi, Marianowi Cyganowi, Lucjanowi Franczakowi, Januszowi Wójcikowi, Lesławowi Ćmikiewiczowi i Andrzejowi Bielendzie. Dokonał tego dopiero Władysław Łach, któremu w pracy pomagał Waldemar Kocoń. Umiejętnie wprowadzał do drużyny utalentowaną młodzież i wykorzystał doświadczenie kilku starszych piłkarzy.
Hutnik Kraków - droga do awansu
Hutnik rozpoczął sezon od tylko remisu u siebie z Resovią 1:1. Potem pokonał na wyjeździe Pogoń Szczecin 2:1 i u siebie Bałtyk Gdynia 1:0. Pierwszej porażki doznał w 4. kolejce - z Górnikiem w Wałbrzychu 0:1. Potem zanotował serię 14 spotkań bez przegranej (7 zwycięstw i tyleż remisów), a rundę jesienną zakończył - na pozycji lidera tabeli - porażką w Gorzowie Wielkopolskim ze Stilonem 0:1.
Kibice oglądali naszą grę z przyjemnością. Nie było w niej kunktatorstwa, była walka, futbol „na tak”, radosna gra, wymienność funkcji. Na każdej pozycji mieliśmy wartościowego gracza. Tworzyliśmy kolektyw na boisku i poza nim - Leszek Walankiewicz
Rundę wiosenną Hutnik rozpoczął od wygranej w Rzeszowie z Resovią 2:0. Potem nie przegrał 8 kolejnych meczów (po 4 zwycięstwa i remisy). Jedynej porażki na wiosnę doznał w 29. kolejce - ze Stalą Rzeszów 0:2. Później otrzymał punkty walkowerem (Stal Stocznia wycofała się z rozgrywek), a następnie zremisował kolejno 5 spotkań. Cały czas był liderem, u siebie pokonał Polonię Bytom i Igloopol Dębca po 2:1 oraz GKS Jastrzębie 4:0, a na wyjeździe JZS Jelcz Oława 3:0. Ostatni mecz - ze Stilonem (2:0) był już z tylko formalnością. Hutnik wyprzedził o 2 punkty Igloopol i o 6 Stal Stalowa Wola.
Hutnik Kraków - autorzy sukcesu
Awans do ekstraklasy uzyskali: bramkarze: Włodzimierz Kwiatkowski, Krzysztof Tyrpa i Dariusz Dębosz; obrońcy: Leszek Walankiewicz, Grzegorz Wesołowski, Kazimierz Węgrzyn, Marek Koźmiński, Waldemar Góra, Jacek Kula, Robert Sagan; pomocnicy i napastnicy: Krzysztof Bukalski, Andrzej Sermak, Leszek Kraczkiewicz, Dariusz Romuzga, Jerzy Kowalik, Robert Fudali, Piotr Gruchała, Robert Latoń, Mirosław Waligóra, Krzysztof Popczyński, Marek Urbański, Arkadiusz Zając.
Bramki strzelili: 12 - Waligóra i Sermak, 11 - Popczyński, 4 - Kowalik, 3 - Kraczkiewicz, 2 - Koźmiński, 1 - Bukalski, Gruchała i Walankiewicz (plus 3 bramki za walkower).
- Derbowa porażka juniorów młodszych Hutnika Kraków z rówieśnikami z Cracovii
- Łukasz Sosin: Czas na zmiany w Małopolskim Związku Piłki Nożnej
- Juniorzy młodsi Hutnika niespodziewanie lepsi od rówieśników z Wisły w derbowym meczu
- Porażka juniorów starszych Hutnika Kraków na własnym boisku w meczu CLJ U-18
- Hutnik Kraków. Kobiety na meczach Hutnika ZDJĘCIA
- Trener Łukasz Sosin: Chłopcy z Hutnika mają potencjał
- Kraków. Najlepsze drużyny piłkarskie w dzielnicach
- Ola Ciupa w sukni ślubnej. Jej narzeczony to Kubańczyk
- Gigantyczny skok Wieczystej z Peszką! Czy przegoni Cracovię?
- Uros Radaković. Nowy piłkarz Wisły i jego życie. Bywał już w Polsce ZDJĘCIA
- Piotr Żyła się ożeni? Marcelina Ziętek pokazała pierścionek na Instagramie
- Piłkarska wieża Babel w Krakowie. Obcokrajowcy od ekstraklasy do IV ligi
