Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ikony otulone ich śpiewem i wonią kadzidła

Halina Gajda
Halina Gajda
Duchowni śpiewali w cerkwi pod wezwaniem Michała Archanioła w Wysowej-Zdroju.
Duchowni śpiewali w cerkwi pod wezwaniem Michała Archanioła w Wysowej-Zdroju. parafia praowsłana Gorlice
Woń kadzidła, światło świec i wyśpiewane słowa modlitwy Gospodi Pomiluj, które miękko otulały słuchaczy - tak w skrócie można opisać wydarzenia w cerkwi Michała Archanioła w Wysowej-Zdroju. Tam rozpoczął się bowiem cykl koncertów „Śpiew z ikoną w tle”, organizowany przez parafię prawosławną pw. Św. Trójcy w Gorlicach.

Cerkiewny śpiew nie wszędzie taki sam

Do wysowskiej cerkwi nie sposób było wejść. Kuracjusze zachęceni, między innymi przez Marię Świder, przewodniczkę beskidzką, przybyli tłumnie. - Akurat tak się złożyło, że pośród nich było kilkoro z Podlasia - opowiada pani Maria. - Muzyka cerkiewna nie jest więc im obca, ale po koncercie wyszli zauroczeni. Mówili, że u nich wygląda to zupełnie inaczej - relacjonuje.

Koncert męskiego chóru kameralnego Kliros prowadził ks. Roman Dubec, przybliżał słuchaczom historię wyśpiewanych utworów, postaci ich kompozytorów oraz miejsce, które zajmują w nabożeństwach. - Śpiewaliśmy psalmy, które wykorzystywane są zwłaszcza podczas nabożeństwa wieczornego, zwanego Wieczernią i rannego, zwanego Utrenią - mówi ks. Dubec.

Jednogłosowe i chóralne śpiewy związane były z tradycją bizantyńską czy bałkańską oraz wielogłosowe, które dzisiaj możemy usłyszeć na naszych terenach.

- Turyści, czy kuracjusze, którym opowiadam o tym, że w cerkwi nie ma instrumentów, nie wierzą: jak można śpiewać, gdy nic nie przygrywa, nie wyznacza melodii czy rytmu - opowiada Maria Świder. - Wchodzą po koncertach i są oszołomieni tym, co słyszeli - dodaje.

Żmudne przeszukiwanie muzycznej przeszłości

Chór duchownych zaangażował się w ciekawy projekt. Celem jest powrót starych zapisów jednogłosowych melodii wykonywanych na Łem-kowynie.

- Dzisiaj są już często zapomniane albo zostały wyparte przez śpiewy chóralne - wyjaśnia ks. Roman Dubec. - Kilka takich, głównie osiemnastowiecznych utworów zaśpiewaliśmy podczas koncertu - dodaje.

W ramach cyklu koncerty będą się odbywać jeszcze w lipcu i sierpniu, m.in. w cerkwiach w Hańczowej i w Bielance.

WIDEO: Czy ksiądz ma prawo odmówić chrztu?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska