https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja roku na Uniwersytecie Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Najmłodszym w Krakowie

Piotr Rąpalski
We wrześniu 2024 r. uczelnia na Zabłociu w Krakowie stała się Uniwersytetem Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie! To zwieńczenie dwudziestopięcioletniej drogi wcześniejszej Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Teraz odbyła się inauguracja kolejnego roku w tej placówce, ale pierwsza już na uniwersytecie. Obecnie studiuje tu ponad 8 tysięcy osób, w tym 2 tysiące obcokrajowców reprezentujących wszystkie kontynenty. Uczelnia zatrudnia ok. 1700 osób.

Historia Krakowskiej Akademii

1 października 2000 zainaugurowała działalność Krakowska Szkoła Wyższa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, początkowo jako szkoła zawodowa, z siedmioma specjalnościami dwa lata później przekształcona w niepaństwową szkołę wyższą po uzyskaniu pierwszych uprawnień do kształcenia na poziomie studiów magisterskich.

W 2007 roku Uczelnia uzyskała uprawnienie do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o polityce, rok później doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo, co otworzyło drogę do uzyskania statusu akademii. I tak w 2009 roku nastąpiła zmiana nazwy na Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Kolejne ważne daty wskazujące na dynamiczny rozwój potencjału naukowego to rok 2016 uzyskanie uprawnień doktorskich w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, 2019 uzyskanie uprawnień habilitacyjnych w dyscyplinie nauki prawne. W wyniku przeprowadzonej w 2022 roku ewaluacji dyscyplin naukowych Uczelnia uzyskała uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinach: nauki prawne, nauki medyczne, pedagogika oraz architektura i urbanistyka, w 2023 r., uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie stosunki międzynarodowe.

W 2023 r. uzyskano kategorię naukową B+ w dyscyplinie nauki o zdrowiu, zaś w 2024 r. kategorię naukową B+ w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości. Tym samym uzyskano uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego w tych dyscyplinach.

Kampus Uniwersytetu na Zabłociu

W ramach Uniwersytetu funkcjonują jednostki: Collegium Medicum (wydzielone w 2023 roku), w skład którego wchodzą dwa wydziały:Wydział Lekarski i Wydział Nauk o Zdrowiu, ponadto Wydział Aktorski, Wydział Architektury i Sztuk Pięknych, Wydział Nauk o Bezpieczeństwie, Wydział Prawa, Administracji i Stosunków międzynarodowych, Wydział Psychologii i Nauk Humanistycznych, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej.

Ambicją uczelni było zbudowanie nowoczesnego kampusu. W kwietniu 2003 roku wmurowano akt erekcyjny pod jego budowę. Już w 2004 roku został oddany do użytku pierwszy budynek o charakterze dydaktyczno-administracyjnym, w 2005 roku drugi, wraz z reprezentacyjną aulą na 500 miejsc, w 2008 trzeci budynek z biblioteką, studiem telewizyjnym i stołówką studencką. Rozbudowę kampusu zakończono w 2020 roku oddając do użytku czwarty budynek z przeznaczeniem dla kierunków medycznych, w którym oprócz pomieszczeń dydaktycznych znajdują się specjalistyczne laboratoria do prowadzenia badań naukowych. Z myślą o dynamicznie rozwijających się kierunkach medycznych w 2023 roku powstało nowoczesne Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznej wyposażone w zaawansowane technologicznie symulatory pacjenta i sprzęt medyczny służące edukacji studentów kierunku lekarskiego, pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska