Czy da się okiełznać czas, a może zatrzymać to, co ulotne, niewypowiedziane. Oczywiście można, ale nie jest to takie łatwe i proste. Są jednak tacy, którzy posiedli tę umiejętność, mają ten rzadki dar. I jest to coś więcej niż talent. Bez wątpienia do takich artystów należy Dobiesław Gała, jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, a także prodziekan na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki.
Nieoczywiste, wielowymiarowe "Metaobszary"
- Spektakularnie podbił rynek polskiej i europejskiej sztuki. Tworzy we własnej technice wielowymiarowe reliefy, będące genialnym połączeniem rysunku i rzeźby - zaznacza Barbara Woźniak.
Jego wędrówki myśli, zamienione w nieoczywiste, wielowymiarowe dzieła, podziwiano ostatnio m.in. w Treviso, Como, Lugano, wkrótce trafią zaś do Padwy i Biblioteki Watykańskiej. Wcześniej jednak, już od 13 lipca miłośnicy jego talentu będą mogli zmierzyć się z „Metaobszarami” w Katowicach.
- „Metaobszary” to kolejny cykl niezwykłych wielowymiarowych prac Dobiesława Gały, których inspiracją są globalne, uniwersalne, ale często jednostkowe, intymne, pozazmysłowe procesy i zjawiska oddziaływań materii na materię. Upływ czasu powoduje dalsze dekonstruowanie, zacieranie i przeradzanie się w nowe formy. Kreują przestrzeń tego co przemija, odchodzi bądź już odeszło, ale również tego co właśnie powstaje - tak pięknie mówi o kolejnej odsłonie twórczości krakowskiego artysty Barbara Woźniak.
Struktury myśli, Lądowiska, Miejsca wysublimowane
Na klimatycznej wystawie ujrzymy kilkadziesiąt wyjątkowych prac. Nieprzypadkowo wystawionych, a ujętych w wymowne cykle. Czym są „Struktury informacji”, „Lądowiska” czy „Miejsca wysublimowane”? Tego dowiedzą się wszyscy, którzy zanurzą się w podziemne przestrzenie Muzeum Śląskiego w Katowicach. Wystawę można będzie oglądać od 13 lipca do 15 października. Warto przejść przez tę furtkę do wszechświata myśli Dobiesława Gały. Nasz wszechświat też wtedy się zmieni...
ZOBACZ NASZĄ STREFĘ BIZNESU
