W swojej ofercie wydział ma pięć kierunków pozwalających uzyskać tytuł inżyniera, co daje absolwentom przewagę na rynku pracy. Studia kształcą w zakresie monitorowania, analizowania, projektowania i kształtowania przestrzeni w trosce o przyszłe pokolenia, z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania i urządzeń pomiarowych. Umiejętność użycia danych zgromadzonych z wykorzystaniem np. dronów i innych nowoczesnych technik pomiarowych to atut absolwentów tego wydziału, zaś kształcenie dotyczy problemów współczesnej przestrzeni i środowiska przyrodniczego.
Kierunek inżynieria środowiska skupia się na utrzymaniu środowiska przyrodniczego w stanie równowagi poprzez projektowanie w sposób właściwy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, systemów melioracyjnych, składowisk odpadów, oczyszczalni ścieków, infrastruktury zabezpieczającej przed suszą i powodzią, a także instalacji wewnętrznych budynków. Absolwenci mogą się starać o uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych oraz specjalności konstrukcyjno-budowlanej.
Studia na kierunku geodezja i kartografia kształcą w zakresie pomiarów z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń i systemów pomiarowych pozwalających na określanie kształtu i lokalizacji otaczających nas obiektów oraz modelowaniu obiektów w środowisku 3D. Absolwent może uzyskać uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.
Kierunek gospodarka przestrzenna zaznajamia z problematyką planowania przestrzennego, przetwarzania danych w analizach zagospodarowania terenu i rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów, geograficznymi systemami informacji przestrzennej (GIS), możliwością statystycznego modelowania przemian przestrzennych i społeczno-gospodarczych. Absolwenci tego kierunku są gotowi do kształtowania ładu przestrzennego w obszarze jednostek samorządu terytorialnego.
Kierunek inżynieria i gospodarka wodna kładzie nacisk na komputerowe modelowanie procesów klimatycznych i hydrologicznych, projektowanie obiektów wodnych, opracowywanie koncepcji rewitalizacji rzek, a także eksploatację, monitoring i renowację istniejącej infrastruktury hydrotechnicznej. Absolwenci tego kierunku posiadają wiedzę dotyczącą przeciwdziałania powodziom i suszom oraz projektowania budowli hydrotechnicznych bliskich naturze. Mogą się starać o uprawnienia budowlane w specjalności hydrotechnicznej oraz w ograniczonym zakresie w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.
Kierunek architektura krajobrazu na WIŚiG został oceniony jako jeden z najlepszych w ubiegłorocznym rankingu Perspektywy. Absolwenci będą posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie kształtowania, ochrony i rewaloryzacji krajobrazu, projektowania małej architektury, doboru optymalnej szaty roślinnej, projektowania terenów zieleni miejskiej i obszarów rekreacyjnych. Zajęcia na tym kierunku pozwalają na rozwój kreatywności i tworzenia innowacyjnych rozwiązań w zakresie architektury krajobrazu.
– Wykładowcy z naszego wydziału to nie tylko nauczyciele akademiccy, ale także praktycy potrafiący przekazywać swoje cenne doświadczenie branżowe. Oferowane kierunki pozwalają przygotować się do pracy w różnych sektorach nowoczesnej gospodarki, a dobra organizacja własnego czasu pozwala naszym studentom na podjęcie pracy już w trakcie studiów i zdobycie doświadczenia zawodowego – zaznacza dziekan WIŚiG dr hab. inż. Leszek Książek, prof. URK.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- TAK Kraków wyglądał jeszcze 15 lat temu. To rok 2007. Aż trudno uwierzyć!
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Zalane wioski pod Krakowem, drogami płynęły rzeki
