Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN rozpoczął ekshumację szczątków wykopanych na Rakowicach

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Miejsce wykopania ludzkich szczątków na cmentarzu Rakowickim
Miejsce wykopania ludzkich szczątków na cmentarzu Rakowickim Wojciech Matusik
Zgodnie z zapowiedziami specjaliści z IPN i Instytutu Ekspertyz Sądowych wznowili w poniedziałek prace na Cmentarzu Rakowickim, gdzie kilka dni temu członkowie fundacji Niezłomni wykopali ludzkie szczątki. Mogą należeć do Józefa Ostafina, członka II Zarządu Głównego zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Zobacz także:
IPN sprawdza miejsca, gdzie wykopano szczątki

Przez kilka dni mogą potrwać prace związane z ekshumacją niezidentyfikowanych szczątków, które zostały znalezione w wojskowej części cmentarza, tuż przy jego ogrodzeniu od strony północnej.

Pracownicy Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie wraz z biegłym z Instytutu Ekspertyz Sądowych byli na miejscu w środę, ale wtedy deszczowa pogoda nie pozwoliła na przeprowadzenie oględzin.

O odkryciu "Gazeta Krakowska" pisała przed kilkoma dniami. Informowaliśmy wtedy, że członkowie Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” ze Szczecina wykopali na cmentarzu Rakowickim ludzkie szczątki. Mogą być to kości Józefa Ostafina, członka II Zarządu Głównego zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

- W niedzielę na terenie cmentarza pojawił się prokurator, który zabezpieczył miejsce. Prace zostały wstrzymane. Szczątki zostaną poddane ekspertyzie anatomiczno-antropologicznej. Później wznowimy prace na tym terenie - powiedział dr Dawid Golik z Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Miejsce, o którym mowa, jest opisane w księgach cmentarnych jako skwer przy północnej części ogrodzenia cmentarza wojskowego. Swego czasu było tam wysypisko śmieci. - W 1948 r. chowano tam ludzi, których ciała przywożono głównie z Zakładu Anatomii Opisowej, gdzie studenci wcześniej dokonywali na nich różnych prac - dodaje Golik.

- W jednej z kwater, przynajmniej z tego co wiemy, było pochowanych ok. 30 osób. W większości nie były związane z podziemiem niepodległościowym. Jedyną osobą, która może tam leżeć, i walczyła z komunizmem, jest Józef Ostafin - przyznaje.

Autor: Wojciech Matusik, Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska