Akcja prowadzona jest od 2003 r. Ma na celu poprawę bezpieczeństwa podróży najmłodszych pasażerów poprzez m.in. wyeliminowanie z ruchu niesprawnych pojazdów, podniesienie świadomości przewoźników i pasażerów, a w konsekwencji ograniczenie liczby niebezpiecznych zdarzeń drogowych.
- Zainteresowanie rodziców akcją Bezpieczny Autokar i jej efekty z ubiegłych lat najlepiej świadczą o potrzebie takich działań prowadzonych przez ITD na polskich drogach. Dlatego bardzo ważne jest, aby kierowcy i przewoźnicy przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa – mówił minister Andrzej Adamczyk.
Spotkanie zorganizowano w specjalnym punkcie kontrolnym, jaki na potrzeby akcji utworzono w Głogoczowie. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, bowiem Głogoczów leży przy zakopiance, drodze, którą dzieci wyjeżdżają na zimowy wypoczynek.
Na razie jadą uczniowie z pięciu województw, które jako pierwsze rozpoczęły ferie. Są to: kujawsko-pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie i małopolskie.
Głogoczowski punkt nie będzie jednym. Podobne będą uruchamiane sukcesywnie na terenie całej Polski, zgodnie z kalendarzem zimowych ferii. W tych właśnie punktach sprawdzane będą autokary przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.
Ocenie podlegał będzie m.in. stan układów hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz oświetlenie i ogumienie. Są to elementy bezpośrednio odpowiadające za bezpieczeństwo pasażerów i pozostałych uczestników ruchu.
Ale nie tylko to, bo także trzeźwość i czas pracy kierowców oraz to czy posiadają wymagane dokumenty. O tym, że przemęczony kierowca jest równie niebezpieczny jak kierowca będący pod wpływem alkoholu, mówił minister Andrzej Adamczyk.
Dzieci, przy tej okazji, zostaną zapoznane z zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego i otrzymają odblaski.
Wzmożone kontrole będą prowadzone do ferii i to nie tylko w tych punktach kontrolnych, ale również w miejscach odjazdu autokarów.
Wystarczy zgłoszenie od rodziców lub opiekunów dzieci, aby ITD mogła przeprowadzić kontrolę autokaru przed planowym wyjazdem. Niezbędne informacje dotyczące wyjazdu należy przekazać z odpowiednim wyprzedzeniem telefonicznie lub drogą elektroniczną (e-mail) właściwemu terytorialnie wojewódzkiemu inspektoratowi transportu drogowego.
- Chciałbym prosić wszystkich rodziców, wychowawców i opiekunów, którzy będą towarzyszyć dzieciom i młodzieży podczas ferii, o szczególną rozwagę. Przede wszystkim pamiętajmy, że zimą na drodze pośpiech jest złym doradcą –zaapelował Piotr Ćwik, Wojewoda Małopolski.
Inspektorzy apelują zaś do kierowców, aby pamiętali o zapinaniu pasów i przypominali o tym pasażerom, oraz aby zadbali o to, żeby dzieci były przewożone w fotelikach.
W ocenie Inspekcji kontynuowanie wzmożonych kontroli jest niezbędne, dlatego, że wciąż ujawniane są przypadki naruszeń, które mogą doprowadzić do drogowych tragedii.
W trakcie ubiegłorocznych ferii inspektorzy ITD skontrolowali 1300 pojazdów – zatrzymano 53 dowody rejestracyjne (4,1%) w tym w 21 przypadkach (1,6%) ze względu na fatalny i zagrażający bezpieczeństwu pasażerów stan techniczny autokarów konieczne było również wydanie zakazów jazdy. Inspektorzy zakończyli także czynności nałożeniem 296 mandatów karnych (22,8%).
Wszyscy skontrolowani kierowcy byli trzeźwi. Rok wcześniej, kontrole 1177 autokarów zakończyły się zatrzymaniem 47 dowodów rejestracyjnych (4%) w tym w 8 przypadkach (0,7%) niedopuszczeniem pojazdów do dalszej jazdy oraz nałożeniem 154 mandatów karnych (13,1%). Nie stwierdzono przypadków prowadzenia autokarów pod wpływem alkoholu. W autokarach, które przewoziły dzieci, ujawniane były m.in. przypadki wycieków płynów eksploatacyjnych, niesprawne układy hamulcowe, wadliwe oświetlenie i uszkodzone ogumienie.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Czy będzie kolejny rekord?