Kongres odbędzie się 10 i 11 maja w Warszawie, a jego głównym współorganizatorem jest Krajowa Rada Forów Skarbników działająca przy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. Jak co roku wydarzenie to będzie stanowiło kompendium wiedzy na temat stanu finansów w jednostkach samorządu terytorialnego.
Będzie to wyjątkowa okazja do dyskusji o bieżących problemach i trudnościach w praktycznym stosowaniu przepisów prawnych. Kongres stanowi doskonałą przestrzeń do wymiany doświadczeń pomiędzy skarbnikami reprezentującymi wszystkie regiony Polski i okazja do podzielenia się dobrymi praktykami.
W IV Krajowym Kongresie Forów Skarbników wezmą udział przedstawiciele rządu, samorządu, biznesu i wyjątkowej klasy eksperci reprezentujący przede wszystkim organy nadzoru nad działalnością samorządu i świat nauki. Do współpracy zaproszone zostały: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Najwyższa Izba Kontroli, Urząd Zamówień Publicznych, Główny Urząd Statystyczny, Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych, a także związki samorządowe – Unia Metropolii Polskich, Związek Województw RP – Polskie Regiony, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Gmin Wiejskich RP.
Kongres zainauguruje debata „Planowanie finansów publicznych a rzeczywistość. Jaka jest prawda o sytuacji finansowej samorządów w 2022 roku”, w której wezmą udział m.in. senator i prezes Związku Miast Polskich dr Zygmunt Frankiewicz, prezes RIO w Krakowie Mirosław Legutko, przewodnicząca Krajowej Rady Forów Skarbników JST Małgorzata Kern, ekonomista prof. Paweł Swianiewicz (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) oraz skarbnik Miasta Świdnicy Kacper Siwek.
W ciągu dwóch dni trwania kongresu jego uczestnicy poruszą najważniejsze i najciekawsze tematy z zakresu finansów publicznych, rachunkowości, sprawozdawczości, inwestycji i planowania finansowego. Podejmą dyskusję na temat sytuacji finansowej samorządów – jak się ona zmienia ze względu na zmiany legislacyjne i czynniki zewnętrzne, a także przeanalizują ich wpływ na budżety jednostek publicznych. Zmierzą się również z najtrudniejszym zadaniem: odpowiedzią na pytanie, jak ustabilizować wydatki samorządów w tak trudnych i nieprzewidywalnych czasach. Nie zabraknie podsumowań i spojrzenia w przyszłość finansów publicznych.
Biorąc pod uwagę aktualne wyzwania stojące przed samorządami, a związane z wojną w Ukrainie i przyjmowanymi w Polsce uchodźcami, w programie wydarzenia znajdą się również panele i wystąpienia z zakresu zasad finansowego funkcjonowania samorządów w procesie wsparcia uchodźców na bazie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Prócz tego nie zabraknie na kongresie prezentacji oraz dyskusji nad takimi tematami jak np.: zmiany w dochodach jednostek samorządu terytorialnego, podatki i opłaty lokalne, inflacja a planowanie i zarządzanie finansami gmin, finansowanie inwestycji i zarządzanie długiem, egzekucja należności, odzyskiwanie VAT, dotacje udzielane przez samorządy – prawo i praktyka, poszukiwanie nowych źródeł finansowania oraz bieżące problemy rachunkowości i sprawozdawczości samorządów.
Więcej informacji i pełny program kongresu: www.kongresskarbnikow.pl.
- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej
