IX Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka
W sobotę, 12 października odbywała się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka. Modlący się za kapłanów swoje spotkanie rozpoczęli w Sanktuarium św. Jana Pawła II, a zakończyli w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Tam Mszy św. przewodniczył bp Janusz Mastalski.
Tradycyjnie już punktem startowym były Białe Morza. Tam konferencję do zebranych członków „Margaretek” wygłosił opiekun Krajowego Apostolatu Modlitwy za Kapłanów, ks. Bogusław Nagel. Nabożeństwu, w czasie którego zawierzono Apostolat „Margaretka” św. Janowi Pawłowi II, przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Krakowski biskup pomocniczy podziękował wszystkim zaangażowanym w modlitwę za kapłanów. Zaznaczył, że to najlepszy sposób, żeby chronić duszpasterzy przed złem.
O godz. 10.00 rozpoczęła się procesja różańcowa, podczas której uczestnicy pokonali drogę, łączącą Sanktuarium św. Jana Pawła II z krakowskimi Łagiewnikami.
W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia organizatorzy zaplanowali kolejną konferencję. Wygłosił ją ks. Wojciech Węgrzyniak. W samo południe Mszy św. przewodniczył bp Janusz Mastalski.
Zwieńczeniem IX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Margaretka była modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia.
- Dzięki waszej modlitwie realizowanie powołania i posługa kapłańska mogą być owocne. Wasza modlitwa to wielki dar, a wasze wspólnoty modlące się w intencji kapłanów to wielki skarb w Kościele – mówił kustosz ks. Tomasz Szopa, wyrażając wdzięczność podkreślał, że także Jan Paweł II byłby wdzięczny za cały apostolat wspierający kapłanów.
Przyrzeczenia modlitwy w intencji ks. Michała Olszewskiego SCJ złożyło kilka „margaretek”
Na koniec Mszy św. bp Janusz Mastalski otrzymał „margaretkę” utworzoną 15 sierpnia. Przyrzeczenia modlitwy w intencji ks. Michała Olszewskiego SCJ złożyło kilka „margaretek”. W imieniu swojego współbrata za tę modlitwę podziękował ks. Stanisław Gruca SCJ. Przekazał, że ks. Michał modli się za wszystkich, którzy modlą się w jego intencji. Sercanin poinformował także, że do domu macierzystego w Płaszowie nadesłano już kilkadziesiąt „margaretek” w intencji ks. Michała Olszewskiego SCJ.
Odczytano także słowa Louise Ward – założycielki Apostolatu „Margaretka” – do uczestników dzisiejszej pielgrzymki. „Być może nigdy nie będziemy świadomi wpływu naszych modlitw, ale są one ważne. Każda modlitwa jest darem, który wykracza poza to, co możemy zobaczyć przynosząc pocieszenie i siły wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna” – napisała Louise Ward.
Ks. Bogusław Nagel podziękował wszystkim uczestnikom pielgrzymki i każdemu zaangażowanemu w jej przygotowanie i organizację.
Czym jest Apostolat Margaretka?
Apostolat Margaretka to ruch osób modlących za kapłanów, który powstał w Kanadzie w 1981 roku. Jego podstawową komórką jest tzw. margaretka. Jest to grupa modlitewna w intencji konkretnego kapłana, która swą nazwę zaczerpnęła od nazwy kwiatu. Siedem płatków reprezentuje siedem osób, które zobowiązały się do modlitwy za wybranego księdza, każda w jednym dniu tygodnia.
- Na pewno jest to siła modlitwy. To ogromna duchowa siła i patrząc, tak po ludzku, widzimy rzesze ludzi i po ludzku mamy świadomość, że to jest największe na świecie spotkanie margaretek. Pani Louise Ward, kiedy poprosiłem ją przed laty, żeby napisała jakiś list na to nasze spotkanie, myślała, że tych osób może być kilkaset. Kiedy przyjechała dwa lata temu, zobaczyła ten ogrom ludzi i powiedziała, że Pan Bóg zasadził ziarenko „Margaretki” w Kanadzie i przeszczepił tę sadzonkę do Polski. Takie ciekawe porównanie. To ziarenko posadzone w Kanadzie i ta sadzonka, która się niesamowicie rozkrzewiła tutaj w Polsce. Tak naprawdę najwięcej margaretek jest w Polsce, a nasza pielgrzymka jest największą na świecie pielgrzymką tej wspólnoty - mówił jeszcze na kilka dni przed pielgrzymką ks. Bogusław Nagel, diecezjalny i krajowy opiekun Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”.
Obecnie Apostolat Margaretka, za zgodą diecezjalnych ordynariuszy istnieje w wielu krajach świata. W Polsce pierwsze „Margaretki” powstały już w 1998 roku jako oddolna inicjatywa osób świeckich. Biskupi zgromadzeni na 372. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które obradowało w Gnieźnie i Poznaniu w dniach 14-16 kwietnia 2016 roku, powołali ks. Bogusława Nagela z Archidiecezji Krakowskiej na opiekuna Krajowego Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”.
Na czym polega fenomen tej wspólnoty?
Opiekun Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” wyjaśnia: "Trzeba tu wyraźnie powiedzieć o roli Maryi. Ona od samego początku była wybrana jako patronka ruchu. My w Polsce dołożyliśmy jeszcze drugiego patrona, św. Jana Pawła II. (...) ruch margaretek jest niespodzianką Ducha Świętego. Cała historia jest jakąś taką jedną wielką niespodzianką i prowadzeniem Pana Boga. Dlaczego rozwija się w Polsce? Tu jest ten klimat, jednak ludzie są wierzący. Widzą wartość kapłanów, wartość ich pracy, no i też konieczność wspierania ich. Również taką duchową konieczność.
Ile osób tworzy Apostolat Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” w Polsce i w samej Archidiecezji Krakowskiej?
- Mamy stronę internetową naszego Krajowego Duszpasterstwa i na tej stronie prosimy, aby wpisywać powstające margaretki. Takich zgłoszonych mamy około trzynastu tysięcy. Najwięcej zgłoszonych margaretek jest w Archidiecezji Krakowskiej - mówi ks. Bogusław Nagel.
Jakie kraje są najbardziej przyjazne dla kobiet?
