https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Majchrowski zakończy prezydenturę i poprze Ireneusza Rasia z Trzeciej Drogi? Decyzja już w poniedziałek

Piotr Tymczak
W najbliższym czasie okaże się, czy prezydent Jacek Majchrowski zrezygnuje z kandydowania na najbliższą kadencję i poprze Ireneusza Rasia z Trzeciej Drogi.
W najbliższym czasie okaże się, czy prezydent Jacek Majchrowski zrezygnuje z kandydowania na najbliższą kadencję i poprze Ireneusza Rasia z Trzeciej Drogi. Andrzej Banaś/ Anna Kaczmarz
W poniedziałek, 20 listopada, w samo południe prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ma ogłosić, czy zdecyduje się kandydować na kolejną, już szóstą kadencję. Obecnie coraz realniejszy jest scenariusz, że postanowi zakończyć rządy w Krakowie i poprze kandydata Trzeciej Drogi Ireneusza Rasia. O tym, że to jedno z możliwych rozwiązań pisaliśmy kilka dni temu.

- Na poniedziałek, 20 listopada, w południe planowana jest konferencja prezydenta Jacka Majchrowskiego, na której ma ogłosić jaką podjął decyzję co do swojej przyszłości i kandydowania w zbliżających się wyborach - informuje Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Współpracownicy prezydenta sami są ciekawi, jaką ostatecznie podejmie decyzję. Przyznają, że widują na korytarzach magistratu polityków, ale nie wyciągają z tego daleko idących wniosków. - To że prezydent spotyka się, rozmawia z przedstawicielami Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Ireneuszem Rasiem, to jeszcze niekoniecznie może być wskazówką co do jego decyzji dotyczącej nadchodzących wyborów. Prezydent kontaktuje się też z reprezentantami Prawa i Sprawiedliwości Małgorzatą Wassermann czy Andrzejem Adamczykiem. Można natomiast zauważyć, że w ostatnim czasie najmniejszy kontakt ma z Platformą Obywatelską - mówi jedna z osób z otoczenia prezydenta.

Wybory mają się odbyć wiosną 2024 r. Prezydent prof. Jacek Majchrowski rządzi w Krakowie od 2002 r. - Ustawa pozwala mi jeszcze kandydować na jedną kadencję i nie wiem, czy z tej możliwości nie będę chciał skorzystać. Ostateczną decyzję powinienem podjąć na pół roku przed wyborami - powiedział nam w rozmowie prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Ostatnie sondaże nie były dla prezydenta Jacka Majchrowskiego najlepsze. Wskazywały, że może otrzymać zaledwie 10 albo kilkanaście procent poparcia i nie przejść do drugiej tury wyborów. - Wierzę tylko w sondaże, które sam zamawiam - podkreślał prezydent Jacek Majchrowski.

Na sytuację na politycznej scenie, nie tylko krajowej, ale też tej w Krakowie duży wpływ mają wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych. Nową siłą okazała się Trzecia Droga. Bardzo dobre wyniki osiągnęli w Krakowie kandydaci z listy tego ugrupowania Rafał Komarewicz (Polska 2050 Szymona Hołowni; przed odebraniem poselskiej nominacji przewodniczący Rady Miasta Krakowa z prezydenckiego klubu "Przyjazny Kraków") oraz Ireneusz Raś (Trzecia Droga, Centrum dla Polski, które wchodzi w skład Koalicji Polskiej z udziałem PSL).

Prezydent Jacek Majchrowski od dawna utrzymuje dobre stosunki z obozem skupionym wokół PSL. Dyrektorem Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie jest związany z PSL Piotr Kempf, który startował do Sejmu (nie otrzymał mandatu) z ramienia Trzeciej Drogi. Prezesem Tauron Areny Kraków jest związana z PSL Małgorzata Marcińska.

- Moim zdaniem skończy się na tym, że prezydent Jacek Majchrowski zrezygnuje z kandydowania i poprze Ireneusza Rasia, który zostanie kandydatem Trzeciej Drogi. Uważamy, że czas na gruntowne zmiany, a to może zapewnić nasz kandydat Aleksander Miszalski - komentuje radny PO Dominik Jaśkowiec.

Rozpoczyna się wielka walka o Kraków. Kto może zostać prezyd...

Prezydent Jacek Majchrowski poprzednie wybory w 2018 roku wygrał startując z ramienia komitetu Obywatelski Kraków, w którym obok "Przyjaznego Krakowa" znalazły się Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Unia Europejskich Demokratów i Socjaldemokracja Polska. Początkowo prezydent rządził we współpracy z Platformą - Koalicją Obywatelską. Było tak do początku 2022 r., kiedy głosami prezydenckich radnych z klubu "Przyjazny Kraków" i PiS z funkcji przewodniczącego Rady Miasta Krakowa został odwołany Dominik Jaśkowiec (PO). Dzięki większości głosów radnych z tych dwóch klubów w maju tego roku funkcję przewodniczącego Komisji Planowania i Ochrony Środowiska RMK stracił radny PO (z klubu KO) Grzegorz Stawowy.

W krakowskiej Platformie Obywatelskiej uważają, że najlepszym kandydatem na prezydenta jest Aleksander Miszalski, szef PO w Małopolsce. Trudno więc na razie się spodziewać, że koalicja, która zamierza utworzyć nowy rząd, dogada się w sprawie wspólnego kandydata na prezydenta Krakowa.

W krakowskiej Platformie nie biorą więc pod uwagę postawienia wspólnie w ramach koalicji na Ireneusza Rasia.

- Takie rozwiązanie oznaczałoby, że może zmienić się prezydent, ale pozostanie polityczne środowisko, z którym Jacek Majchrowski jest związany. Naszym zdaniem, krakowskiej Platformy Obywatelskiej, w mieście powinno dojść do głębokich zmian. Ostatnia kadencja prezydenta Majchrowskiego pokazuje, że jego decyzje coraz bardziej mijają się z oczekiwaniami mieszkańców. Widać to chociażby w przypadku inwestycji, które spotykają się z licznymi protestami - wyjaśnia radny Dominik Jaśkowiec.

Inaczej na sprawę patrzą w PSL. - Mówienie o tym, że kandydatem Trzeciej Drogi będzie Ireneusz Raś i poprze go prezydent Majchrowski to sfera domniemywań. Nie jest tajemnicą, że środowisko PSL współpracuje z prezydentem Jackiem Majchrowskim. Trudno się z tym nie zgodzić, że prezydent Majchrowski jest wybitną osobowością - - komentuje Krzysztof Klęczar, szef PSL w Małopolsce. - Rozumiem, że partia z koalicji, która zdobyła największe poparcie po latach chciałaby mieć swojego prezydenta w takim mieście jak Kraków. To miasto zasługuje na dobrego prezydenta. Jeszcze przyjdzie czas na rozmowy liderów partii koalicyjnych w tej sprawie. Jeżeli kandydatem byłby przedstawiciel Trzeciej Drogi i uzyskał poparcie obecnie urzędującego prezydenta, to nie zgodzę się z tym, by zakładać, że będzie to jednoznaczne z kontynuacją obecnych rządów. Każdy polityk ma swoją wizję. Tak też by było jeżeli teoretycznie założymy, że kandydatem na prezydenta byłby jeden liderów Trzeciej Drogi - dodaje.

Krzysztof Klęczar przyznaje jednak, że w PSL czekają na to, jaką w poniedziałek ostatecznie decyzję podejmie prezydent Jacek Majchrowski.

Ireneusz Raś wydał oświadczenie, w którym zaznaczył, że wszelkie decyzje w sprawie ewentualnego startu w wyborach na prezydenta Krakowa ze względu na szacunek do prezydenta Jacka Majchrowskiego podejmie po tym, jak obecnie urzędujący prezydent ogłosi swoje postanowienie w tym zakresie.

Przypomnijmy, że w maju 2021 roku Ireneusz Raś został wykluczony z Platformy Obywatelskiej. Decyzja krajowego zarządu partii pojawiła się po wypowiedziach Ireneusza Rasia, w których ten otwarcie krytykował lidera PO - Borysa Budkę. Na wniosek przewodniczącego PO Borysa Budki zostały wtedy podjęte decyzje o wykluczeniu z partii posłów Ireneusza Rasia i Pawła Zalewskiego za "działanie na szkodę Platformy, polegające na wielokrotnym kwestionowaniu decyzji władz partii, przy jednoczesnym braku udziału w debacie podczas obrad ciał kolegialnych takich jak Rada Krajowa czy klub parlamentarny". Posłowie Raś i Zalewski znaleźli się w grupie polityków tego ugrupowania, którzy wystosowali list wzywający do gruntowych zmian w szeregach PO.

- Swoim wyborcom chce powiedzieć, że moją partią jest Kraków i Małopolska i dalej będę dla was konsekwentnie, energicznie pracował. Nie chcę skrętu w lewo PO, to jest nieskuteczne, to widać, że skręt na skrajne pozycje lewicowe jest niekorzystny - mówił wtedy Ireneusz Raś.

W 2022 r. został jednym z założycieli partii Centrum dla Polski wchodzącej w skład Koalicji Polskiej - PSL. W marcu 2023 r. został prezesem tego ugrupowania. W niedawnych wyborach do Sejmu dostał się z ramienia koalicji Trzecia Droga z wynikiem 27 518 głosów.

Ireneusz Raś W latach 1999–2002 pełnił funkcję dyrektora kancelarii prezydenta Krakowa w okresie prezydentury Andrzeja Gołasia. W latach 2002–2005 był radnym Krakowa, wybranym z listy PiS. Pełnił też funkcję przewodniczącego krakowskiej Dzielnicy XVI Bieńczyce. Był członkiem katolickiej organizacji Rycerze Kolumba. W 2005 z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu krakowskim został wybrany na posła V kadencji. Był także posłem na Sejm V, VI, VII, VIII i IX kadencji. W Sejmie VIII kadencji został przewodniczącym Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Jego starszym bratem jest Dariusz Raś, duchowny katolicki, archiprezbiter kościoła Mariackiego w Krakowie i były osobisty sekretarz kardynała Stanisława Dziwisza.

O wizję dla Krakowa pytaliśmy Ireneusza Rasia w niedawnej rozmowie. Przyznał, że jest zwolennikiem budowy metra w Krakowie, a to oznacza, że ma odmienne zdanie w tym temacie od prezydenta Jacka Majchrowskiego.

- Ma powstać trzecia podziemna linia w Warszawie i będzie finansowana z budżetu centralnego. Moim zdaniem czas na współfinansowanie przez rząd pierwszej linii metra w Krakowie. Będę zabiegał o to, by był rządowy program z tym związany - mówił Ireneusz Raś. Wymieniał też dwie inne kluczowe kwestie: - Potrzebna jest rozbudowa Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu. Chodzi o nowe skrzydło dla psychiatrii dla dzieci i młodzieży, a także nowe powierzchnie, gdzie przeniesione zostaną wszystkie szpitalne oddziały, które pozostały jeszcze przy ulicy Kopernika. Ważny dla nas jest też rozwój lotniska w Balicach, od którego zależy rozwój biznesu w Krakowie i Małopolsce. Trzeba więc zadbać o to, by lotnisko w Balicach nie zwijało się kosztem Centralnego Portu Lotniczego, planowanego przez rząd PiS w rejonie Warszawy.

Ireneusz Raś

Ireneusz Raś: To nie były wybory o stołki, tylko o ład. Będę...

Ambicje związane z prezydenturą w Krakowie i zdobyciem miejsc w Radzie Miasta ma też trzeci z rządowych koalicjantów, którym jest lewica. Nie wiadomo nawet, czy Nowa Lewica dogada się co do swojego wspólnego kandydata. Jest brany pod uwagę scenariusz, w którym osobno do wyborów samorządowych wystartuje Partia Razem, z której wywodzi się obecna liderka Nowej Lewicy pod Wawelem Daria Gosek-Popiołek.

Czy Sejm będzie maszynką do głosowania?

od 16 lat
Wideo

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
krakus
Ostatnie wybory, w ktorych nie obalilismy obecnie urzedujacego utrzymaly kurs Krakowa, ktory dla widza[wulgaryzm]h oznaczal dalsze wydatki ponad stan i kredyt na kredyt. Kandytat Ras jest przeciez bylym czlonkiem PO, a jego ostatni wybor do sejmu pokazuje dalsza slepote obywateli. Oby ludzka slepota czesto podyktowana naiwnoscia i pozorna lewicowa madroscia nie doprowadzila nas do utrzymania kierunku w ktorum podarza Kraków. Na stanowisku prezydenta w naszym miescie potrzebna jest rewolucja, ktorej zaden kandydat typu Ras nie zagwarantuje.
A
Anka Krakowianka
Mocno ryzykowna kandydatura jako możliwa scheda po prezydencie Majchrowskim. Bez porozumienia PO, 3D i PSL to druga tura będzie raczej nieosiągalna. Za dużo nieoczywistych spraw, którym Kraków też powiedział „dosyć” w ostatnich wyborach parlamentarnych. No nie wiem… Co myślicie? Jest okazja na merytoryczną dyskusję (bez świństw) jak nigdy do tej pory.
J
J .K.M.
No są Sowy,to mogą być i Rasie.Jeden w kościele drugi w Urzędzie.Toz to mafia.Swoją drga Czyż to ten Raś do którego powiedział ktoś podczas wywiadu - CZEŚĆ KICIARZU.
K
Kasia dla Rasia
Irek musisz!
g
gniewko_syn_ryba
Dopiero co mówił, że poprze Wassermann... ;))) A mówią, że to baby są niestałe w uczuciach... ;)))
K
Krakus
Może i chłop niegłupi ale jednak Chłop z Proszowic . Czy Kraków po lewicowcu z Sosnowca nie zasługuje na prezydenta z Krakowa ?
K
Krakowianin
Kończ złodzieju. Wstydu oszczędź.
S
Stasia dla Rasia
Ma mój głos
m
maga
Ireneusz Raś....wg internetu....Historyk, absolwent Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. W l. 1992-2000 członek Miejskiego Zespołu Folklorystycznego Krakowiacy. W l. 1993-2002 zasiadał w radzie dzielnicy XVI Bieńczyce (Kraków), pełnił funkcję dyrektora Kancelarii Prezydenta miasta Krakowa. W l. 2002-2005 radny Krakowa. Działacz społeczny: instruktor sekcji sportowej w Centrum Kultury Katolickiej, był związany m. in. z Ruchem Światło-Życie, Stowarzyszeniem Inicjatywa Nowohucka, Rycerzami Kolumba, Stowarzyszeniem Przyjaciół Podgórza oraz Stowarzyszeniem Dzieci Wojny. Należał do Porozumienia Centrum, a następnie do Prawa i Sprawiedliwości. W l. 2005-2021 był związany z PO. Następnie dołączył do klubu parlamentarnego Koalicja Polska. W 2022 r. został jednym z założycieli partii Centrum dla Polski wchodzącej w skład KP, a w 2023 r. został prezesem tego ugrupowania. Poseł od 2005 r. (V-X kadencja), w Sejmie IX kadencji zasiadał w Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska