Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 wniosła w zeszły czwartek grupa posłów PiS.
Projekt nowej ustawy covidowej zakłada wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2, a także żądanie przez pracodawców informacji o negatywnym wyniku takiego testu.

To pewne, ceny mieszkań będą dalej rosły. Dane nie pozostawiają złudzeń
Rok 2021 na rynku mieszkaniowym stał pod znakiem pogłębiającej się nierównowagi podaży i popytu. Deweloperzy wprowadzili do sprzedaży o 11 tysięcy mieszkań mniej niż sprzedali. – Deweloperzy sprzedali...
Jednak najwięcej kontrowersji budzi zapis o tym, że "w przewidzianych w projekcie sytuacjach pracownik będzie mógł zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia kogoś wirusem SARS-CoV-2".
Jacek Ozdoba: Nie będziemy wspierali tego projektu
O stanowisko Solidarnej Polski w tej sprawie był pytany we wtorek podczas konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, który przyznał, że jego ugrupowanie nie poprze tego projektu.
- Nie będziemy wspierali tego projektu- odparł.
To rozwiązanie nie przyczyni się do realnego przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa
- "W obecnym kształcie Projekt przede wszystkim umożliwia pracownikom, którzy zakazili się SARS-CoV-2, dochodzenie odszkodowania od innych pracowników (albo od pracodawcy), a nie tworzy ram prawnych do skutecznego zarządzania organizacją pracy w warunkach pandemii w celu prewencyjnej ochrony zdrowia i życia załogi"- czytamy w stanowisku Izby Gospodarki Elektronicznej.
Ponadto IGE zwraca uwagę, że "projekt nie daje żadnych wytycznych co do tego, jak należy interpretować przesłankę „uzasadnionego podejrzenia”, ani w jaki sposób ustalać czy doszło do kontaktu z osobą, która nie poddała się testowi diagnostycznemu".
Jak wyjaśniono, to "w praktyce, to na pracodawcy (lub wojewodzie – w przypadku wniosku złożonego na podstawie art. 5 Projektu), będzie leżeć ciężar udowodnienia okoliczności faktycznych sprawy oraz podjęcia decyzji czy powyższe przesłanki zostały w danym przypadku spełnione".
- "Brak jednoznacznych i możliwych do obiektywnego zweryfikowania przesłanek może prowadzić do powstania niejednolitej praktyki oceniania wniosków"- napisano.