Powoli dobiega końca przyjmowanie zgłoszeń w XII edycji Nagrody im. Józefa Dietla. Czy może Pan zdradzić czy tegoroczna edycja cieszy się dużą popularnością?
To już dwunasta edycja. Jeszcze pozostało kilka dni do zamknięcia zgłoszeń. Na dziś mamy porównywalną ich ilość, w stosunku do lat poprzednich. Do samej Nagrody jest siedem zgłoszeń. Cieszę się, że co roku te zgłoszenia to bardzo poważne kandydatury. Jest i pewne novum. Od tego roku, zgodnie ze zmienionym Regulaminem, Kapituła może wziąć pod uwagę zgłoszenia z trzech ostatnich lat. Zatem wybór, może być trudniejszy.
Jeśli już rozmawiamy o zgłoszeniach, to kto może i w jaki sposób przedstawić Kapitule swoje propozycje kandydatur?
Zgłosić kandydaturę do Nagrody czy Dyplomu Honorowego może każdy – osoba fizyczna, ale i też osoba prawna. Tak też zresztą się dzieje. Wystarczy wypełnić na stronie www.dietl.org.pl ankietę zgłoszeniową. Ważne, żeby uzasadnienie zgłoszenia nie przekraczało 1800 znaków ze spacjami.
Co dla laureata oznacza wyróżnienie tą Nagrodą?
Wierzę, że przede wszystkim prestiż. Nagroda imieniem pierwszego Prezydenta Krakowa to wyróżnienie i docenienie wkładu na rzecz dobra wspólnego mieszkańców Krakowa i Małopolski. Nie wspomnę już o samym gronie laureatów, w których gronie znaleźć się, to duży honor.
Dotychczasowi laureaci Nagrody to bardzo znane i cenione osoby - możemy coś więcej o nich powiedzieć?
Każda osoba prezentowała różne osiągnięcia i zasługi dla Krakowa i Małopolski. W gronie tym są ludzie nauki, kultury, samorządu czy organizacji pozarządowych. Koniecznie muszę wymienić naszych laureatów, chronologicznie – dr Krzysztof Pawłowski, Bartosz Szydłowski, Anna Dymna, ks. Andrzej Augustyński, Śp. Prof. Franciszek Ziejka, Jolanta Stokłosa, Agata Wilam, Prof. Andrzej Zoll, Prof. Jacek Purchla, Kazimierz Barczyk, Prof. Jacek Majchrowski.
Wyjaśnijmy jeszcze czym są Dyplomy Honorowe Nagrody i kto je dostaje?
O ile sama Nagroda jest dedykowana osobom fizycznym, to Dyplomy Honorowe przyznajemy firmom, instytucjom i organizacjom pozarządowym. Bardzo istotny wkład w naszą wspólnotę krakowską i małopolską mają właśnie przedsiębiorstwa, instytucje czy stowarzyszenia i fundacje.
W takim wypadku przed Kapitułą Nagrody kolejny raz ogromne wyzwanie. Kto w niej zasiada i jakimi kryteriami się kieruje przy wyborze laureatów?
Ważymy dokonania i wkład w naszą małą Ojczyznę. Kapituła dyskutuje każdą kandydaturę, dążąc do konsensusu. Jednakże często musimy głosować, nawet w kilku turach. Dziś Kapituła liczy 12 osób. Od początku istnienia Nagrody w Kapitule zasiadają Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Krakowa i Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Co roku dołącza do Kapituły na trzy lata jeden laureat. Poza tym Fundacja odnawiając Nagrodę w 2021 roku, powołała do jej składu osoby posiadające niezbędną wiedzę w zakresie obszaru historii Krakowa, dobra wspólnego i rozwoju regionalnego. Z samej Fundacji w Kapitule zasiadają dwie osoby – Przewodniczący Rady i Prezes Zarządu. Pełną listę Kapituły prezentujemy na naszej stronie internetowej.
Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?
