FLESZ - Jedna ładowarka do tabletów i smartfonów?

Październik rozpocznie się od dwudniowych weekendowych warsztatów scenariuszowych z Mateuszem Pacewiczem, autorem scenariusza do nominowanego do Oscara Bożego Ciała, a także jednym z najmłodszych scenarzystów zaproszonych do Amerykańskiej Akademii Filmowej. Warsztaty będą okazją do rozmowy między innymi o tym, jaki jest przepis na oryginalny scenariusz filmowy, jak sprawić, aby pomysł przerodził się w pełnokrwistą fabułę, jak pisać bohaterów oraz dialogi, a przede wszystkim – jak się do tego wszystkiego zabrać. Zajęcia odbędą się w ramach Festiwalu Conrada i filmowo-literackiego pasma Word2Picture w dniach 23–24 października.
Natomiast w listopadzie Szkoła Pisania KMLU zaprasza na warsztaty organizowane wspólnie z kultowym kwartalnikiem „Przekrój”. Tematem będą nieoczywiste formy literackie: to, co niszowe i co nie poddaje się łatwemu zaszufladkowaniu. Redaktorzy Marcin Orliński i Łukasz Kaniewski pokażą uczestnikom, że w literaturze ważna jest forma i styl. Umowne okażą się podziały na formę i treść, naukę i literaturę, a nawet liczby i litery. Zajęcia odbędą się 13 listopada w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.
Zapisy na warsztaty scenariuszowe i warsztaty z „Przekrojem” ruszają 1 października na stronie kbfbilety.krakow.pl.
Trzy intensywne weekendy, sześć spotkań pod okiem doświadczonych redaktorek i redaktorów pracujących w najlepszych polskich wydawnictwach. Szkoła Pisania KMLU razem z Magdaleną Budzińską, redaktorką Wydawnictwa Czarne, zaprasza do weekendowej Szkoły Redaktorskiej. Nabór trwa do 31 października. Kurs jest przeznaczony dla średniozaawansowanych i zaawansowanych redaktorów i redaktorek, tj. studentów filologii polskiej i innych filologii, tłumaczy, korektorów, osób pracujących zawodowo z tekstem.
Podczas zajęć zostaną omówione takie kwestie, jak redagowanie prozy, literatury faktu czy przekładu. Uczestnicy będą ćwiczyć swój warsztat redakcyjny, dyskutować o dobrych i złych redakcjach, a także otrzymają szczegółowe informacje poświęcone procesowi i narzędziom, których używają wydawcy w całej Polsce przy pracy nad książką.
Szczegóły rekrutacji trwającej do 31 października są dostępne na stronie pisz.miastoliteratury.pl.
Masterclass reporterski zainicjuje tym samym kolejny cykl zajęć, tym razem poświęconych pisaniu tekstów non-fiction. W grudniu w Szkole Pisania KMLU rozpocznie się Nowy Świat – kurs reportażu o mniejszościach i grupach wykluczonych. Podczas sześciu weekendów Katarzyna Kubisiowska, Anna Goc i Marcin Żyła, czyli reporterzy „Tygodnika Powszechnego”, podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w przedstawianiu tematów obarczonych szczególnym ryzykiem niezrozumienia, tworzących – najczęściej niepotrzebne – konflikty społeczne.
Rekrutacja na zajęcia rusza 1 listopada. Zajęcia rozpoczną się w grudniu 2021 roku i obejmą sześć zjazdów weekendowych do maja 2022 roku.
Więcej informacji o warsztatach można znaleźć na stronie pisz.miastoliteratury.pl.