Głównym efektem projektu - mającego się zakończyć 31 grudnia 2028 roku - będzie opracowanie innowacyjnego modelu opieki nad osobami z głębokim otępieniem, który pozwoli na poprawę jakości życia tych chorych i ich opiekunów, a także zmniejszenie kosztów opieki nad nimi.
"Zastosowanie opieki paliatywnej w celu poprawy jakości życia osób z zaawansowanym otępieniem w domach opieki" ("Implementation of a palliative care iNtervention To imprOve comfort and QUality of Life of people with advanced dementia in Care Homes") - tak brzmi pełna nazwa projektu. Jego koordynatorem jest dr Nicola Cornally z University College Cork w Irlandii. Projekt na celu ocenę skuteczności jednej z form niefarmakologicznego wsparcia osób z zaawansowanym otępieniem (zespół objawów w przebiegu zmian zwyrodnieniowych mózgu, na które nie ma obecnie skutecznych form leczenia przyczynowego), które zmierzają do poprawy jakości ich życia.
Innowacyjna interwencja In-Touch łączy w sobie opiekę realizowaną w myśl koncepcji:
- Namaste Care, która według badań może być skuteczną formą terapii i przyczyniać się do poprawy nastroju, wpływa pozytywnie na relacje między opiekunem a chorym, ułatwia zaangażowanie w interakcje, zwiększa poziom energii, poprawia jakość życia oraz daje możliwość zmniejszenia dawek leków antypsychotycznych,
- Comfort Care, czyli planowaniem opieki w związku z przyszłymi potrzebami chorego w zakresie opieki paliatywnej. Interwencja zostanie dostosowana do warunków panujących w różnych krajach i będzie uwzględniać kontekst kulturowy, etyczny oraz efektywność kosztową.
Konsorcjum przeprowadzi ogólnoeuropejskie, randomizowane badanie w 56 domach opieki w siedmiu krajach, aby określić wpływ interwencji In-Touch na komfort, zaangażowanie społeczne i jakość życia chorych z otępieniem w ostatniej fazie ich życia. W Polsce interwencja będzie testowana w czterech domach opieki względem czterech placówek kontrolnych.
- Projekt In-Touch promuje poprawę komfortu i jakości życia osób z zaawansowanym otępieniem przebywających w domach opieki, rozwój proaktywnego podejścia personelu do opieki paliatywnej nad chorymi z otępieniem, wspieranie współpracy rodzina-personel w podejmowaniu decyzji dotyczących bieżącej i planowanej opieki nad chorym oraz kulturę pozytywnych interakcji pomiędzy personelem, mieszkańcami domów opieki i ich rodzinami - opisują przedstawiciele Collegium Medicum UJ.
- Gdzie są najdroższe, a gdzie najtańsze mieszkania w Krakowie? Ranking dzielnic 2024
- Najpiękniejsze pary z krakowskich studniówek! To one przyciągały wzrok
- Pistacjowe croissanty robią furorę w internecie! Gdzie można je zjeść w Krakowie?
- Zimowe wycieczki w Tatry z dziećmi. Zobaczcie łatwe i przyjemne szlaki w górach
Jak alkohol działa na nasz organizm. Ostrzegamy kierowców
