FLESZ - Jaka muzyka jest najlepsza dla zdrowia? Tego się nie spodziewałeś!

Nowa obwodnica o długości od około 6 do 9 km ma powstać w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Jej wykonawcą będzie firma IVIA S.A, z którą umowa zawarta została w październiku ubiegłego roku.
Po kilku miesiącach od jej podpisania zaprezentowano trzy warianty przebiegu trasy. Wszystkie są poprowadzone po południowo wschodniej części miasta Limanowa, a głównym kryterium definiującym zaproponowane przebieg tras było ominięcie terenów zwartej zabudowy oraz zminimalizowanie negatywnych efektów oddziaływania projektowanej drogi na życie mieszkańców.
Pierwszy z nich o długości ok. 5,8 km zakłada zlokalizowanie drogi w większości na terenie miasta Limanowa, oprócz odcinka o długości 300 m, który jest na obszarze gminy Limanowa. Miałby on się rozpoczynać na ul. Krakowskiej i włączać do istniejącej DK28 na ul. Kościuszki.
Drugi z zaproponowanych wariantów o długości ok. 7,3 km przebiegałby zarówno przez miasto, jak i gminę Limanowa. W tym przypadku droga mogłaby przebiegać głównie przez pola z pojedynczą zabudową mieszkaniową.
Wariant trzeci z odcinkiem o długości ok. 8,6 km natomiast jest wariantem najdłuższym i najbardziej odsuniętym od centrum miasta. Przebieg trasy od jego rozpoczęcia do około 4 km jest taki sam, jak w wariancie drugim, a następnie oddala się od dwóch pozostałych wariantów o około 700 m, omijając gęstą zabudowę mieszkaniową.
Opracowanie dokumentacji projektowej wymaga jednak konsultacji z mieszkańcami. W związku z tym GDDKiA wystosowało zaproszenie na spotkania informacyjne, które jednak ze względu na pandemię zaplanowano w formie indywidualnego przyjmowania stron po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się na daną godzinę.
- Dokumenty przygotowane przez projektantów są dla wszystkich dostępne. Można się z nimi zapoznać i wyrazić swoją opinię. Po zapoznaniu się z dokumentami, każdy może wybrać wariant, zgłaszać wnioski i opinie. Przekazane sugestie będą przeanalizowane pod kątem możliwości i zasadności wprowadzenia zmian do projektu- informuje Iwona Mikrut, główny specjalista ds. komunikacji społecznej GDDKiA.
Jak się okazuje, każdy z wariantów ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. O efekty pierwszych konsultacji społecznych zapytaliśmy kierownika Projektu Wykonawcy firmy IVIA S.A.
- Na razie nie udało nam się dokonać żadnych konkretnych ustaleń. Zbieramy opinie i dlatego na tym etapie nie możemy jeszcze wskazać, który z wariantów jest preferowany. Wszystkie trzy są w dalszym ciągu analizowane- informuje w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Donata Kądziołka i zaznacza, że podczas spotkań, każdy uczestnik mógł zorientować się w temacie, czy dopytać o przebiegi. Pokazywane były również mieszkańcom trójwymiarowe wizualizacje i udzielane były odpowiedzi na pytania.
Informację tę potwierdza Iwona Mikrut z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, będącego inwestorem.
- Nie ma jeszcze analizy, ponieważ są planowane dodatkowe konsultacje, ze względu na duże zainteresowanie tematem. Na tym etapie nie możemy więc powiedzieć nic więcej na temat preferowanego przebiegu trasy - zaznacza w rozmowie z nami.
Konsultacje trwają, a chętnych nie brakuje. Jak zapewniają przedstawiciele firmy IVIA S.A, która organizuje spotkania, mieszkańcy nie mają powodu do obaw, czy ich głos w sprawie przebiegu trasy będzie wysłuchany.
- Oprócz spotkań jest też możliwość wypełnienia ankiet. Każda osoba, która ma jakiekolwiek uwagi może ją do nas przesłać i te głosy również brane będą pod uwagę. Ankiety wciąż spływają. Na ten moment mamy ich już około pięćdziesięciu - zaznacza Kądziołka.
Wiadomo też, że na wrzesień zaplanowane jest spotkanie z władzami miasta.
- Wiemy, że podczas tego spotkania przedstawiona zostanie nam prezentacja i będziemy mogli wnosić swoje uwagi, co do rozwiązań komunikacyjnych - informuje zastępca burmistrza Limanowej Wacław Zoń.
Po stronie wykonawcy inwestycji będzie również uzyskanie decyzję środowiskową (DŚU), a złożenie wniosku jej wydanie planowane jest w sierpniu 2022 r. Koszt prac dokumentacyjnych wynosi 4 mln 182 tys. zł.
- Sezon na grzyby trwa. Pani Marta z Muszyny pokazała swoje zbiory
- Pięciogwiazdkowy hotel w słynnym uzdrowisku będzie gotowy w przyszłym roku!
- Sławy w Nowym Sączu. Był Jarosław Kaczyński, teraz pojawił się Jaś Fasola z misiem
- Odpust w sądeckiej bazylice znów przyciągnął tłumy wiernych
- Gmach Instytutu Ekonomicznego powstaje w ekspresowym tempie. Zobaczcie sami