Autor: Adam Wojnar/Gazeta Krakowska
Jak podkreśla w rozmowie lekarz wet. Jerzy Piróg - Kierownik Sekcji Małp i Ptaków: - Mamy to szczęście, że Krakowski Ogród Zoologiczny położony jest w lesie... Drzewa o dużych koronach dają sporo cienia na wybiegach a na niektórych znajdują się jeszcze krzewy. W upalne dni daje to zwierzętom możliwość dodatkowego schowania. Niektóre gatunki jak np. słonie, lamparty, tygrysy, karłowate hipopotany, mają swoje baseny i stały dostęp do wody...Przy wysokich temperaturach gdy robi naprawdę goraco, zwierzęta mają możliwość schowania się. Polewamy w pomieszczeniach podłoże, to pozwala obniżyć ich temperaturę o parę stopni a także wybiegi co pozwala zwierzętom dostarczyć trochę ochłody.
Jadłospis dla zwierząt również ulega pewnej modyfikacji, pokarm oganiczny ze względu na temperaturę (ulega szybszemu rozkładowi) podawany jest we wczesnych godzinach choć jak podkreśla Jerzy Piróg, zwierzęta otrzymują pełny zestaw dzienny energetyczny, zwłaszcza szczególnie młode osobniki. Zwierzęta, które w swoim jadłospisie mają rosliny otrzymują więcej świeżych jarzyn i owoców.
Te zwierzęta, które i na wolności nie żyją przy tak wysokich temperaturachy jak np. pantery śnieżne (ich tereny są to wysokie góry) na czas upałów chowają się głęboko w swoich pomieszczeniach i dopiero na wybieg wychodzą wieczorem.
Warto mimo upałów odwiedzić krakowski ogród, gdzie wśród drzew i krzewów przy odrobinie szczęścia zobaczyć można jak np. opiekun słoni Marian Mosio nalewa świeżą wodę do ich trąb, a mimo poideł lubią to one bardzo, czy też zraszacz w klatce małp Mangaby Czarnej, schładzający otocenie ich wybiegu.