Jako pierwszy przemówił prof. Stanisław Juchnowicz jeden z projektantów Nowej Huty, Honorowy Obywatel Miasta Krakowa. Przypomniał o wybitnych polskich architektach jacy zaangażowani byli w projektowanie Nowej Huty .Podkreślił ,, Jeśli dojdzie do zniszczenia tych budynków to już drugich takich po prostu nie ma. Są to jedyne prócz Pałacu Kultury przykłady idealnego socrealizmu. Obowiązkiem naszym jest dbać o dobro tego zabytku”.
Dr Waldemar Komorowski historyk sztuki, członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa powiedział ,że remont ,,Watykanów” powinien być prowadzony jako ściśle konserwatorski. ,,Tutaj nie ma miejsca na dopasowanie budynków ,ponieważ jest to architektura zamknięta koncepcyjnie. Należy dopasować współczesne działania do nich a nie odwrotnie”.
Włodzimierz Pietrus z Nowego Centrum Administracyjnego sp z o.o poinformował że budynki nie są własnością miasta. Acerol Mittal użycza tych budynków miastu do 2017 roku.
Po tym czasie chętnie je odsprzeda w zamian za równowartość ziemi na jakiej stoją jego fabryki na terenie Kombinatu.
Głos był zgodny że budynki powinny należeć do miasta a o zagospodarowaniu ich powinno się dyskutować. Mieszkańcy Nowej Hutu gorąco zainteresowani są losem Budynków Administracyjnych Kombinatu. Jest wiele pomysłów na ich zagospodarowanie np. jako nowe lokum dla Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty, które obecnie znajduje się na osiedlu Słonecznym czy jako oddział Muzeum Fotografii.
Nie możemy pozwolić aby stało się to samo co z Placem Centralnym czy Skarbnicą podkreślają zainteresowani .
Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem . Wystawiony został do podpisu List otwarty w sprawie Centrum Administracyjnego Kombinatu w Krakowie Nowej Hucie.
Planowane jest kolejna dyskusja o możliwych sposobach zagospodarowania budynków CA.
