"Jaki był Matejko jako projektant? Co go interesowało? Skąd czerpał inspiracje i jak pracował? Ten mniej znany aspekt twórczości pozwoli spojrzeć na jego osobę świeżym okiem i poznać go z nieco innej perspektywy" - zapowiada niedzielne oprowadzanie MNK.
Do 7 stycznia w Gmachu Głównym można zobaczyć monograficzną ekspozycję poświęconą Janowi Matejce. Na wystawie znalazły się sztandarowe prace malarza "Rejtan" oraz "Kazanie Skargi", ale także rzadziej prezentowane obrazy i rysunki, niektóre pokazywane szerokiej publiczności po raz pierwszy.
Całą wystawę otwierają projekty ubrań pokazujące nieco mniej znane oblicze Jana Matejki. Malarz stroje kolekcjonował i rekonstruował.
- Matejko fascynował się każdym aspektem materialnym kultury polskiej, który może zostać przedstawiony na obrazie, m.in. strojami. Swoją dojrzała karierę zaczął od studiów nad polskim ubiorem, chciał pokazać jego specyfikę – mówił podczas otwarcia wystawy Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Te prace zostały zgromadzone w pierwszej części ekspozycji „Młody Matejko”. Cała wystawa została usystematyzowana tematycznie, poza „Młodym Matejką”. Mamy więc: „Narodziny artystycznego dziejopisa”, „Obrazowanie historii”, „W Europie Środkowo-Wschodniej, czyli gdzie?”, „Rzeczpospolita, ale czyja?”, „Cywilizacja, ale jaka?”.
Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie
