Mroźna – znajdująca się w Dolinie Kościeliskiej, jesienią została otwarta da turystów po trzech latach prac remontowych. W trakcie prac zdemontowane zostało oświetlenie, które przez dziesiątki lat znajdowało się w jaskini. Usunięty został także agregat prądotwórczy i całe okablowanie jaskini. Teraz, by móc zwiedzić Mroźną, turyści muszą mieć własne światło – najlepiej latarkę czołówkę.
Od 1 listopada Mroźna znów zostanie zamknięta. - Zamknięcie to podyktowane jest względami ochrony przyrody. W okresie zimowym w jaskini hibernują nietoperze. Jest to podyktowane faktem, że w jaskiniach utrzymuje się stała temperatura, zarówno latem, jak i zimą. Jest tam zawsze kilka stopni powyżej zera, także zimą. Dla nietoperzy jest to więc przyjazne miejsce, gdzie mogą przeczekać trudny zimowy okres – mówi Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Gdy nadciąga wiosna i robi się cieplej, nietoperze wylatują z jaskini, żyją na zewnątrz, gdzie polują. Podobna sytuacja dotyczy innych jaskiń w Tatrach, które na zimę zmieniają się w noclegownie dla nietoperzy.
- Jaskinia Mroźna ponowie zostanie otwarta dla turystów na wiosnę. Termin wiosennego otwarcia uzależniony jest od warunków śnieżno-lodowych na szlaku podejściowym i zejściowym z jaskini. Chodzi o bezpieczeństwo turystów wybierających się do jaskini. Przeważnie dzieje się to przed majówką – mówi Jan Krzeptowski-Sabała.
Wybierający się w ostatni dzień października do jaskini muszą pamiętać, że wstęp tam jest dodatkowo płatny. Bilet kosztuje 9 zł, a dzieci do lat 7 nie płacą za wstęp. Bilet można kupić w punkcie biletowym w Kirach – przy wejściu do Doliny Kościeliskiej, a także przy same jaskini. Tyle, że tam zakupu można dokonać jedynie za gotówkę. Jaskinia czynna jest od godz. 9 do 17.
Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 1100 m n.p.m., a otwór wyjściowy na wysokości 1112 m n.p.m. Całkowita długość jaskini to 773 m.
Dachowanie na drodze krajowej nr 7 w Spytkowicach. Jedna oso...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]