Jaskinia Mroźna to jedna z kilku jaskiń udostępnianych przez TPN dla turystów. Znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Została odkryta w 1934 r. przez Stefana Zwolińskiego i Jerzego Zahorskiego. Od 12 lipca 1953 r. jest udostępniona turystom. Długość jej korytarzy to ok. 773 m, z czego ścieżka turystyczna liczy ok. 500 m.
Przed rokiem Jaskinia została otwarta po długim remoncie. W trakcie prac usunięto przede wszystkim oświetlenie w jaskini. TPN zdecydował się na taki krok, bo uznał, że sztuczne światło niekorzystnie wpłynęło na ekosystem w jaskini. Teraz jaskinię można zwiedzać jedynie z własnym światłem. TPN zaleca używanie latarki czołówki.
Jaskinia jednak zostanie wkrótce zamknięta. – Zamknięcie podyktowane jest względami przyrodniczymi. Chodzi o nietoperze, które zimę spędzają w jaskini. Chcemy im dać więcej spokoju, bo każde wybudzenie się dla nich oznacza duża stratę energii. A każde pojawienie się człowieka, hałas i światło latarek może je obudzić. Chcemy także, by sama jaskinia odpoczęła od ludzi. Mam tutaj na myśli to dawne oświetlenie, które spowodowało, że na ścianach jaskini zaczęła pojawiać się roślinność, co nie jest naturalne – mówi Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Mroźna ponownie zostanie otwarta na wiosnę – pod koniec kwietnia, lub na długi weekend majowy. To jedyna jaskinia w Tatrach, która jest zamykana na okres zimy.
Kto więc chce jeszcze zdążyć przed zamknięciem, ma czas do końca października. Jaskinia otwarta jest codziennie od 9 do 17. Ostatnie wejście jest możliwe o godz. 16.30.
Wstęp do jaskini jest płatny. Bilety kosztuje 10 zł za osobę (dzieci do 7 lat wchodzą bezpłatnie). Wejściówkę można kupić w punkcie wejścia do Parku w Dolinie Kościeliskiej, online za pośrednictwem strony www.tpn.gov.pl lub przy samej Jaskini Mroźnej. W tym miejscu, ze względu na brak zasięgu internetowego, płatność jest możliwa wyłącznie gotówką).
- Jaskinia nie jest oświetlona - konieczne jest posiadanie własnej latarki lub czołówki. Pamiętajcie, że światło z telefonu komórkowego może być niewystarczające. Zalecamy także posiadanie własnego kasku. W jaskini jest zimno. Dlatego trzeba pamiętać o ciepłych okryciach, ponieważ wewnątrz panuje stała temperatura poniżej 10 stopni Celsjusza, a czas zwiedzania jaskini to ok. 30-40 minut – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.
Gorce jesienią zachwycają. Z Turbacza można podziwiać panoramę Tatr
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
