Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeden z symboli Krakowa świętuje 85 lat. Tak budowano Kopiec Piłsudskiego

AP
Kopiec wzniesiono w latach 1934-1937 przy czynnym udziale tysięcy obywateli.
Kopiec wzniesiono w latach 1934-1937 przy czynnym udziale tysięcy obywateli. Narodowe Archiwum Cyfrowe
9 lipca 1937 r. zakończono budowę Kopca Piłsudskiego w Krakowie. Kopiec wzniesiony przy czynnym udziale tysięcy obywateli upamiętnia nie tylko postać Józefa Piłsudskiego i odzyskanie przez Polskę niepodległości, ale także bohaterskie walki Polaków.

FLESZ - Polska coraz bardziej rowerowa

od 16 lat

Kopiec Józefa Piłsudskiego jest największym z pięciu istniejących do dziś krakowskich kopców, usypany na szczycie Sowińca w Lesie Wolskim znajdującego się w zachodniej części Krakowa. Wzniesiony został w latach 1934-1937 przy czynnym udziale tysięcy obywateli.

Pomysłodawcą powstania kopca był por. Franciszek Supergan. W 1934 Związek Legionistów Polskich zatwierdził pomysł usypania kopca-pomnika walki narodu o niepodległość. W Warszawie powstał Komitet Budowy Kopca na czele którego stanął płk Walery Sławek. Kopiec rozpoczęto sypać 6 sierpnia 1934 r. w dwudziestą rocznicę wymarszu z Krakowa I kompanii kadrowej Legionów. Autorem projektu był Franciszek Mączyński, a kierownikami robót byli inż. Stanisław Kuźmiński, a później inż. Kacper Marchewka.

Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego w 1935 roku, postanowiono kopiec nazwać jego imieniem.

Sypanie kopca zakończono 9 lipca 1937 r. Na jego szczycie znalazł się maszt sztandarowy i wykonana z granitu płyta z Krzyżem Legionowym.

W Kopcu Piłsudskiego złożono ziemię z pól bitew i miejsc kaźni Polaków z okresu powstań, dwóch wojen światowych i komunistycznego reżimu, dlatego bywa nazywany „Mogiłą Mogił”.

Wiosną 1941 r., w czasie gdy Kraków był stolicą Generalnego Gubernatorstwa, Hans Frank wydał rozkaz likwidacji Kopców Piłsudskiego i Kościuszki, jednak ostatecznie nigdy nie został on zrealizowany.

Po wojnie, Kopiec Piłsudskiego, jako symbol sanacji, stał się obiektem, którego chciały się pozbyć ówczesne władze. W tym czasie najwyższy z krakowskich kopców funkcjonował pod nazwą kopca na Sowińcu. W 1953 r., przy pomocy czołgu, ze szczytu kopca usunięta została płyta z Krzyżem Legionowym, a na jego zboczach zasadzono drzewa, których korzenie rozsadzały strukturę kopca, przyczyniając się do jego dewastacji.

W 1981 r. ruszyła akcja odnowy Kopca Piłsudskiego. Rok wcześniej został utworzony Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, który sprawuje nad nim opiekę do dziś.

W ostatnich dekadach kopiec ulegał degradacji w wyniku ulewnych deszczów, najpierw w latach 1996 i 1997, kiedy to ponad połowa zboczy kopca uległa zniszczeniu, a potem w 2010 roku.

Dziś Kopiec Piłsudskiego liczy ok. 35 m wysokości oraz 130 tysięcy m³ objętości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska