Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedyne spotkanie z laureatką Nobla Hertą Müller w Krakowie

Urszula Wolak
Jeszcze tylko tydzień pozostało do spotkania z Hertą Müller - niemiecką noblistką w dziedzinie literatury, która przyjedzie do Krakowa. Rozmowę z pisarką poprowadzi Wojciech Bonowicz w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, 17 kwietnia o godz. 18.30. To jedyny wieczór autorski, w którym udział weźmie Herta Müller. Pisarka nie będzie udzielała też żadnych wywiadów. - Myślę, że przyczyna jest jedna. Herta Müller jest po prostu zmęczona zainteresowaniem jej osobą i odpowiadaniem na powtarzające się wciąż pytania - komentuje Angelika Kuźniak, która przygotowuje książkę o noblistce.

Niestety, jak poinformowali organizatorzy z Instytutu Goethego w Krakowie - wejściówki dla czytelników rozeszły się w ciągu trzech godzin.

- Zachęcamy jednak do pojawienia się na spotkaniu z pisarką wszystkich miłośników jej twórczości. Zakładamy bowiem, że kilka miejsc może się zwolnić. Poza tym rozmowa z noblistką będzie przez nas transmitowana na żywo i zobaczymy ją na telebimie, także w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Każdy zainteresowany będzie mógł uczestniczyć w tej wyjątkowej projekcji - mówi Daniel Gopfert, dyrektor Instytutu Goethego w Krakowie.

Herta Müller urodziła się w 1953 r. w rumuńskim Banacie. Była prześladowana przez rumuńską tajną policję Securitate. W 1987 r. wyemigrowała do Berlina. 22 lata później otrzymała Literacką Nagrodę Nobla i dziś jest uznawana za jedną z najwybitniejszych postaci współczesnej literatury niemieckiej.

W swoich książkach pisze właściwie o jednym - o traumie wywołanej prześladowaniami ze strony Securitate, a później Stasi, i życiu w brutalnym reżimie, niszczącym wszelkie przejawy wolności. - Literatura Herty Müller jest więc pełna mroku, ale sama pisarka, mimo tego, że zawsze ubiera się na czarno, jest osobą pełną ciepła i światła - mówi Kuźniak.

Jeszcze przed spotkaniem z nią warto wybrać się na wystawę "Herta Müller. Zaklęty krąg", która odsłania kulisy życia autorki "Sercątka" od czasów jej dzieciństwa do momentu otrzymania Nagrody Nobla.

Interesującą ekspozycję tworzą m.in. zdjęcia z prywatnego archiwum pisarki z jej najbliższymi oraz okładki teczki założonej noblistce przez Securitate, która zawierała 914 stron notatek na jej temat zgromadzonych w trzech tomach.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska