Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jerzy Stuhr w ciężkim stanie trafił do jednego z krakowskich szpitali. Mamy nowe informacje

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Jerzy Stuhr
Jerzy Stuhr Przemyslaw Swiderski
Jerzy Stuhr, znakomity polski aktor i nasz wieloletni felietonista, trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie z podejrzeniem udaru. "Sytuacja jest trudna, ale pacjent szybko wraca do formy" – napisali w oświadczeniu członkowie rodziny.

Informację potwierdził syn aktora, Maciej Stuhr.

"Najbliższe dni okażą się kluczowe, zatem prosimy o dobre myśli i o uszanowanie naszej prywatności w tym trudnym momencie" – napisali najbliżsi aktora w oświadczeniu.

Aktor, według ustaleń "Gazety Wyborczej" trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie z podejrzeniem udaru mózgu. Jerzy Stuhr wcześniej przebywał w Nowym Targu, gdzie spędzał weekend, z niedzieli na poniedziałek aktor poczuł się gorzej.
Przed rozpoczęciem pandemii aktor przygotowywał się do powrotu na deski teatru.

Jerzy Stuhr od lat zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Kilka lat temu przeszedł zawał serca, natomiast w 2011 r. zdiagnozowano u niego nowotwór krtani, który aktorowi udało się pokonać. Po odzyskaniu zdrowia Jerzy Stuhr włączył się w aktywną pomoc pacjentom onkologicznym, natomiast doświadczenia wynikające z problemów z sercem, aktor przekuł w książkę „Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce”.

Jerzy Stuhr to wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser oraz pedagog. Stworzył niezapomniane kreacje w kultowych tytułach polskiego kina. Jest laureatem Polskiej Nagrody Filmowej za rolę drugoplanową w filmie ''Persona non grata'' (2005) i nagrody specjalnej za osiągnięcia życia (2018).

W pamięci szerokiej publiczności pozostają przede wszystkim role, które krakowski aktor zagrał w filmach w reżyserii Juliusza Machulskiego: "Seksmisji", "Kingsajzie", "Kilerze" i "Kiler-ów 2-óch", ale także wybitne role u największych polskich reżyserów Krzysztofa Kieślowskiego, Agnieszki Holland, Krzysztofa Zanussiego. Kolejne pokolenia najmłodszych widzów uwielbiają Jerzego Stuhra za brawurowy dubbing Osła w kolejnych produkcjach „Shrek” czy głos Gargamela w „Smurfach”.

Jerzy Stuhr to także wybitny reżyser, który na koncie ma takie tytuły jak „Duże zwierzę”, „Obywatel” czy „Spis cudzołożnic” według prozy Jerzego Pilcha.

Dla publiczności teatralnej Jerzy Stuhr to niezapomniany kontrabasista ze sztuki Patricka Suskinda, w którego rolę wcielał się blisko trzy dekady niezmiennie elektryzując publiczność. Podczas pandemii teatr Łaźnia Nowa przypomniał spektakl „Wałęsa z Kolonos” z Jerzym Stuhrem w roli tytułowej. Spektakl miał powrócić po pandemicznej przerwie na afisz Łaźni Nowej jeszcze w sierpniu.

Jerzy Stuhr zdobył uznanie widzów teatralnych i filmowych, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej”, ale również Orderem Uśmiechu za działalność przynoszącą dzieciom radość.

18 kwietnia Jerzy Stuhr obchodził 73. urodziny.

Od lat krakowski aktor jest także felietonistą „Gazety Krakowskiej”.

Panie Jerzy, wysyłamy mnóstwo dobrej energii i czekamy na Pana na łamach, na deskach, na ekranie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska