Jest już nowa Rada Budżetu Obywatelskiego. "Poprzednia była niewygodna dla prezydenta"

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego
Głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Anna Kaczmarz
Udostępnij:
Skład Rady Budżetu Obywatelskiego został mocno okrojony, szczególnie jeśli chodzi o reprezentantów strony społecznej. Byli członkowie RBO nową radę nazywają prześmiewczo neo-RBO (nawiązanie do neo-KRS). - Jeśli nie jesteś członkiem małopolskiej PO, radnym, urzędnikiem, profesorem, pracownikiem urzędu albo pułkownikiem, to szanse na zasiadanie w niej masz bardzo nikłe - komentuje Tomasz Pytko, członek poprzedniej, odwołanej w połowie kadencji RBO.

FLESZ - Wyższe mandaty działają. Kierowcy jeżdżą wolniej

Poznaliśmy nowy skład Rady Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa, której grono zostało znacznie uszczuplone. W nowej RBO znalazło się - poza dwoma przedstawicielami prezydenta - czterech radnych miasta różnych klubów i po tyle samo przedstawicieli dzielnic oraz strony społecznej. To bardzo znaczące cięcia. Wystarczy przypomnieć, że w poprzedniej Radzie społeczeństwo miało aż trzynastu reprezentantów. Mocno ograniczona została również reprezentacja przedstawicieli dzielnic: jeszcze do niedawna w RBO było ich dziewięciu. Dotychczasowa Rada została niespodziewanie odwołana w połowie kadencji. Oficjalnie z powodu niskiej frekwencji w trakcie posiedzeń i problemów z wypracowaniem spójnego stanowiska. Nieoficjalnie mówiło się jednak o zupełnie innych przyczynach.

- Wydaje się, że nowa rada będzie po prostu dla prezydenta wygodniejsza. Widocznie poprzednia Rada Budżetu Obywatelskiego przywracała pod głosowanie zbyt dużo projektów, które nie były po myśli pana profesora - komentował Tomasz Pytko. Wtórował mu Krzysztof Kwarciak ze Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków!, również członek odwołanej RBO. - Dotychczasowa Rada była bardzo niewygodna dla wielu miejskich urzędników, ponieważ często wytykała błędy, proponowała usprawnienia oraz zajmowała stronę mieszkańców w sporach z miastem - komentował Kwarciak.

Byli członkowie RBO nową radę nazywają prześmiewczo neo-RBO (nawiązanie do neo-KRS). - Jeśli nie jesteś członkiem małopolskiej Platformy Obywatelskiej, radnym, urzędnikiem, profesorem, pracownikiem urzędu albo pułkownikiem, to szanse na zasiadanie w niej masz bardzo nikłe - skomentował skład nowej Rady Tomasz Pytko. Czym kierowano się przy wyborze członków do RBO? Czy faktycznie decydowały względy polityczne? - takie pytania zadaliśmy przedstawicielom magistratu. Odpowiedź jest długa, ale w nikłym zakresie odnosi się do naszych pytań. Jeśli chodzi o przedstawicieli strony społecznej, to miasto zaznacza, że nabór był otwarty, a zgłoszenia podlegały weryfikacji. Przede wszystkim kandydat musiał być wnioskodawcą zwycięskiego projektu w dotychczasowych edycjach Budżetu Obywatelskiego. Takie doświadczenie ma usprawnić funkcjonowanie BO - zarówno na etapie składania oraz weryfikacji projektów, jak również późniejszej ich realizacji.

- Rolą prezydenta Krakowa jest wspieranie oddolnej partycypacji, angażowania i aktywizowania mieszkanek i mieszkańców w działalność prospołeczną, a RBO w zaproponowanym kształcie zdynamizuje swoje działanie z korzyścią dla procesu, a przede wszystkim bezpośrednich jego uczestników, jakimi są mieszkanki i mieszkańcy naszego miasta - podsumowuje Monika Chylaszek, rzecznik prasowa Jacka Majchrowskiego.

Komentarzom członków poprzedniej RBO dziwi się Tomasz Daros (PO), przewodniczący dzielnicy I Stare Miasto, który zasiada w nowej Radzie. Zwraca uwagę, że jej skład przede wszystkim nawiązuje do początków Budżetu Obywatelskiego w Krakowie.

- Pierwszym był ten, organizowany w dzielnicy Stare Miasto. Wspólnie z mieszkańcami, m.in. Małgorzatą Bochenek, która teraz jest radną tej dzielnicy i zasiada w nowej RBO, tworzyliśmy jego regulamin. Później powstawały kolejne budżety, np. w dzielnicy Zwierzyniec, której przewodniczącym jest Szczęsny Filipiak. On także zasiada w powołanej niedawno Radzie - zwraca uwagę w rozmowie z nami Tomasz Daros.

Jego zdaniem RBO stanie się dzięki takim osobom ciałem specjalistycznym, które opracuje nowy regulamin krakowskiego BO, by funkcjonował sprawniej niż dotychczas pod względem weryfikacji projektów, ale również ich realizacji, co niejednokrotnie kulało (niektóre projekty czekały na wdrożenie w życie nawet kilka lat). Zwraca też uwagę, że w Radzie nadal jest szerokie grono strony społecznej. - Mamy w niej mieszkańców, ale też radnych dzielnic, którzy przecież są głosem krakowian. Są przez nich wybierani. Nie ma lepszych wyrazicieli woli społeczeństwa niż radni dzielnic, którzy najlepiej znają problemy mieszkańców - mówi.

Poniżej pełny skład nowej Rady Budżetu Obywatelskiego:

Czterech przedstawicieli Rady Miasta Krakowa:

 • Adam Migdał - Przyjazny Kraków
 • Jan Pietras - Kraków dla Mieszkańców
 • Tomasz Daros - Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
 • Renata Kucharska - Prawo i Sprawiedliwość

Czterech przedstawicieli Rad i Zarządów Dzielnic:

 • Małgorzata Bochenek - Dzielnica I
 • Marcin Smolski - Dzielnica III
 • Stanisław Wilk - Dzielnica V
 • Szczęsny Filipiak - Dzielnica VII

Czterech przedstawicieli strony społecznej:

 • Urszula Rutka
 • Alicja Kowalska - Koczwara
 • Mieczysław Bętkowski
 • Zbigniew Czarnota

Dwóch przedstawicieli Prezydenta Miasta Krakowa:

 • Andrzej Kulig - I z-ca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej - Przewodniczący Rady
 • Mateusz Płoskonka - Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia - Sekretarz Rady

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
No żeby się patoaktywiści jeszcze nie popłakali :-) A jak tam koledzy pana kwarciaka z młodzieży wszechpolskiej?
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie