Jest plan na utworzenie pierwszych publicznych żłobków w Olkuszu
W Olkuszu roi się od infrastruktury, która służy najmłodszym mieszkańcom miasta lub ich rodzicom. Są place zabaw, boiska, podjazdy dla wózków, toalety z przewijakami i wiele innych. Pod dostatkiem jest też przedszkoli i szkół podstawowych. Dużą bolączką rodziców najmłodszych dzieci jest jednak brak publicznego żłobka.
Prywatnych placówek jest w mieście wiele. Obecnie można je znaleźć na niemal każdym z olkuskich osiedli. Miesięcznie trzeba za nie zapłacić około tysiąc złotych. Do tego dochodzi opłata za żywienie malucha – około 250 złotych miesięcznie. Rodzicom przysługuje jedynie rozdysponowywane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych „Żłobkowe”, którego wysokość to maksymalnie 400 złotych na jedno dziecko.
- Jedną z potrzeb inwestycyjnych do rozwiązania na terenie miasta i gminy Olkusz jest potrzeba budowy żłobków samorządowych. Mamy już dobrze rozwiniętą ofertę przedszkoli samorządowych. Przy każdej szkole podstawowej dzieci w wieku przedszkolnym mogą znaleźć swoje miejsce. Teraz kolej na ofertę żłobkową. Dwa żłobki mamy już zaplanowane w Gminnym Programie Rewitalizacji- mówił w rozmowie z „Gazetą Krakowską” rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.
Przedsięwzięcie znalazło się w Gminnym Programie Rewitalizacji. Jest to dokument, za pomocą którego władze wyznaczają kierunki wieloletnich działań, na które później będą mogły być pozyskiwane dofinansowania.

Plan obejmuje utworzenie dwóch żłobków. Pierwszy miałby się znajdywać przy ulicy Jana Kantego – przy Szkole Podstawowej numer 1 imienia Mikołaja Kopernika w Olkuszu oraz Przedszkolu numer 3 w Olkuszu. Inwestycja objęłaby także wybudowanie całej infrastruktury towarzyszącej.
Drugi żłobek publiczny mieściłby się w budynku Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego przy ulicy Kosynierów. Tam oprócz utworzenia żłobka przedsięwzięcie polegałoby na remoncie i unowocześnieniu budynku wraz z dostosowaniem go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- Mamy już plan na utworzenie dwóch żłobków. Pozostaje kwestia doprowadzenia dokumentacji Gminnego Programu Rewitalizacji do szczęśliwego finału i oczywiście poszukiwanie dofinansowania. Wiemy, że wiele dobrego udało się zrealizować w poprzednich latach, bo to właśnie z tego programu powstał park w Ośrodku Sportowo-Wypoczynkowym „Czarna Góra”, Dolinka albo Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich. Myślę, że w tym przypadku także będzie pole do popisu i rozwoju całej społeczności Olkusza - podsumował Michał Latos.

Bądź na bieżąco i obserwuj
- Jest plan na utworzenie pierwszych publicznych żłobków w Olkuszu
- Pustynia Błędowska Krupówkami zachodniej Małopolski? Tu co weekend tłumy turystów
- Na DK 94 w Olkuszu ma powstać tunel. Czy grozi mu zalanie?
- Tężnia solankowa w Olkuszu czynna dłużej
- Przy "podwodnym lesie" powstały dwa kolosalne osuwiska. Drzewa połamane jak zapałki
- Czym jeździli mieszkańcy Olkusza w latach PRL-u?