Ruszy wreszcie budowa drogi, która przejmie ruch do Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. Umowa z wykonawcą prac zostanie podpisana w ciągu dziesięciu dni. Trasa ma być gotowa w połowie 2021 roku

Przetargowe procedury i perypetie związane z wyborem wykonawcy inwestycji, na którą mieszkańcy czekają od lat, trwały aż sześć miesięcy.

- Przetarg został wreszcie rozstrzygnięty. Po wyroku Krajowej Izby Odwoławczej firma Eurovia uzupełniła dokumenty. Podpisanie umowy z wykonawcą prac nastąpi w połowie stycznia - poinformował burmistrz Niepołomic Roman Ptak.

Pracami projektowymi oraz budową obwodnicy (przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj) zajmie się konsorcjum w skład którego wchodzą Eurovia Polska (lider) oraz firma Nowak-Mosty. Spółki te zaproponowały najkorzystniejszą cenę - 53,4 mln zł.

Jednak wszystkich przetargowych ofert było trzy (dwie pozostałe firmy chciały kwot 69,6 mln zł oraz 85,2 mln zł) i wybór najtańszego konsorcjum, przeprowadzony przez Niepołomice jesienią 2018 roku, został oprotestowany przez innych uczestników konkursu. Krajowa Izba Odwowławcza zajmowała się „sprawą obwodnicy” przez blisko dwa miesiące. Niepołomice musiały m.in. unieważnić pierwsze rozstrzygnięcie przetargu i dokonać ponownego wyboru najkorzystniejszej oferty, a Eurovia uzupełnić swą przetargową dokumentację.

Obwodnica strefy przemysłowej, która powstanie na granicy Niepołomic i Podłęża, będzie liczyć 2,2 km. Droga powiedzie od ronda przy dodatkowym zjeździe z autostrady A4 (od Węzła Niepołomice, jego budowa rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku) do Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej (do ulicy Kwiatkowskiego). Na potrzeby nowej trasy powstanie 200-metrowa estakada nad linią kolejową w Podłężu. Wykonane zostaną także dwa drogowe mosty - na potokach Bogusława i Podłężanka.

Inwestycja będzie znacznie droższa niż zakładano. Niepołomice przygotowały na to zadanie 40 mln zł (przy czym 34 mln zł to dofinansowanie unijne, a 4 mln zł dotacja ze Skarbu Państwa), jednak przy obecnej sytuacji na rynku budowlanym za taką kwotę obwodnicy wykonać się nie da. Dlatego gmina będzie teraz zabiegać o dodatkowe źródła finansowania tego przedsięwzięcia.

Prace projektowe potrwają 10-12 miesięcy natomiast zaplanowana na półtora roku budowa obwodnicy powinna rozpocząć się na przełomie 2019 i 2020 roku.

NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Koniec świata jest blisko?