Jesteś online? Oto największe zagrożenia, które na Ciebie czekają. Zobacz, jak się przed nimi chronić

Materiał partnera zewnętrznego TAURON
Korzystając z serwisów internetowych, robiąc przelewy, a nawet obsługując pocztę elektroniczną, jako użytkownicy nieustannie jesteśmy narażeni na ataki hakerów. Jednocześnie bywa, że sami dodatkowo zwiększamy ryzyko, ignorując zasady bezpieczeństwa. W „realu” dbamy o to, by nie zostawiać portfela z pieniędzmi i dokumentami w miejscu publicznym; tak samo powinniśmy dbać o swoje dane i pieniądze w sieci. Zobacz, kiedy jesteś narażony najbardziej i jak możesz takich zagrożeń unikać.

Oszuści nieustannie modyfikują swoje metody działania. Szukają luki, którą… użytkownicy internetu najczęściej sami nieświadomie zostawiają. Nieaktualizowane oprogramowanie, brak antywirusa, słabe hasło albo zwyczajnie jego brak – to częste powody wirtualnych kradzieży. Poniżej przedstawiamy 4 zasady, których przestrzeganie zwiększy nasze bezpieczeństwo w internecie.

Nie otwieraj załączników od podejrzanych nadawców

Podstawą bezpieczeństwa jest nieotwieranie żadnych załączników i nieklikanie w odnośniki zawarte w SMS-ach czy wiadomościach e-mailowych, które wysyłają nam nadawcy podszywający się pod znane firmy.

W załącznikach mogą znajdować się bowiem wirusy pozwalające oszustom na przejęcie naszych danych. Z kolei odnośniki mogą przekierowywać na strony łudząco podobne do serwisów prawdziwych instytucji, które w rzeczywistości są zarządzane przez cyberprzestępców. Dzięki temu mogą oni przejąć np. nasze dane dostępowe do kont bankowych.

Jeżeli chcemy sprawdzić ofertę lub informacje zawarte w takich wiadomościach, powinniśmy skontaktować się z daną instytucją telefonicznie pod numerem dostępnym na oficjalnej stronie internetowej, a wszelkie podejrzane wiadomości od razu jej zgłaszać. To pomoże nam uniknąć zarówno zainstalowania złośliwego oprogramowania na naszym sprzęcie, jak i przypadkowego zawierania niepożądanych umów. Te ostatnie mogą nas narazić na wysokie koszty.

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy prawidłowo obchodzisz się ze swoimi danymi w internecie, rozwiąż nasz Quiz.

Ustaw odpowiednie hasło

Hasło to podstawowe zabezpieczenie, które chroni nasze dane i pliki. Niestety użytkownicy smartfonów i komputerów często ignorują zasady w tym zakresie. Do najczęstszych błędów należą:

  • Ustawianie zbyt prostych haseł (ciąg cyfr lub liter, np. 0000, 1234, qwerty czy ciągi zawierające nasze imię, nazwisko oraz datę urodzenia);
  • Ustawianie tego samego hasła do wszystkich narzędzi i kont;
  • Brak regularnej zmiany hasła;
  • Zapisywanie hasła w łatwo dostępnych miejscach (np. pod etui telefonu, w pliku na pulpicie komputera).

[promo]3794;1;[/promo]
Prawidłowe hasło powinno być trudne do odgadnięcia i znane tylko nam. Te, które prowadzą do serwisów internetowych, powinny mieć minimum 10 znaków, zawierać małe i wielkie litery oraz znaki specjalne lub cyfry.

Właściciele dużych serwisów starają się pilnować tych zasad. Dobrym przykładem jest serwis Mój TAURON, dzięki któremu użytkownicy przekazują online stan swojego licznika, zarządzają swoją umową i opłacają faktury. Bezpieczeństwo klientów jest dla TAURONA sprawą priorytetową, dlatego m.in. od użytkowników serwisu wymaga się ustawienia hasła, które będzie miało minimum 10 znaków. Dodatkowo TAURON regularnie przypomina o konieczności zmiany hasła na inne.

Z serwisu Mój TAURON można też korzystać w wersji mobilnej – tu również obowiązują te same zasady ustawiania hasła. Ponadto alternatywną wersją logowania do aplikacji jest możliwość uzyskania dostępu przez odcisk palca. To sprawia, że nasze dane nie mają szansy dostać się w niepowołane ręce.

Pobieraj aplikacje tylko z autoryzowanych sklepów

Aby mieć pewność, że logujemy się do bezpiecznych aplikacji, powinniśmy je pobierać tylko z autoryzowanych sklepów. Takich jak Google Play i AppStore. Nawet jeżeli informację o możliwości pobrania aplikacji na telefon znajdziemy na stronie internetowej, powinniśmy zostać przekierowani do jednego z tych sklepów.

To jednak nie powinno uśpić naszej czujności. Tylko regularnie aktualizowane oprogramowanie chroni nas przed oszustami. **Aktualizacje są wgrywane, aby uszczelnić system i zawsze być o krok przed nowymi wirusami. Dzięki temu możemy bezpiecznie korzystać z aplikacji bankowych**, urzędowych czy tych, które przetwarzają nasze dane i przechowują pliki.

Używaj bezpiecznej sieci

Jaka sieć jest bezpieczna? Jeżeli odpowiednio ją skonfigurujemy, najbezpieczniejszą siecią jest ta domowa. Często jednak z aplikacji musimy korzystać poza domem. Wtedy w pierwszej kolejności korzystajmy z internetu mobilnego, dostępnego w ramach abonamentu. To nie znaczy, że całkowicie musimy zrezygnować z używania publicznych sieci Wi-Fi. Powinniśmy jednak być czujni i stosować poniższe zasady:

  • Wyłączyć automatyczne łączenie się z dostępną siecią Wi-Fi;
  • Unikać sieci nieznanego pochodzenia, które nie wymagają hasła;
  • Używając sieci publicznej, nie wpisujmy haseł, nie róbmy przelewów i nie zgadzajmy się na żadne powiadomienia;
  • Podczas korzystania z ogólnodostępnych sieci Wi-Fi pamiętajmy, że dostęp do nich mają również osoby nieuczciwe. Chrońmy swój telefon i dostępne na nim dane.

Oszuści zawsze będą szukać nowych metod dostania się do systemów lub wyłudzenia naszych danych osobowych i pieniędzy. Dlatego TAURON za każdym razem, gdy otrzymuje sygnały o działaniach oszustów, ostrzega o tym fakcie swoich klientów. O tym, jak rozpoznać informacje, które nie są wysyłane przez TAURON, a które wyglądają, jakby pochodziły od TAURONA, można przeczytać w ebooku dostępnym dla użytkowników serwisu Mój TAURON.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska