Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 80-lecia "Święta Gór" w Zakopanem

.
Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w tym roku chcą w sposób szczególny odwołać się do jego początków i nieco zapomnianych już korzeni, przypominając o "Święcie Gór", które odbyło się 80 lat temu w pierwszych dniach sierpnia. Jeden festiwalowy dzień (27 sierpnia) wypełni specjalnie przygotowany program zakończony "Hołdem górom".

Zakopiańskie "Święto Gór" z 1935r. było ważnym dla całego kraju wydarzeniem, symbolicznym w swej wymowie i zorganizowanym jak na tamte czasy z ogromnym rozmachem. Jego bogaty 8-dniowy program wypełniały wystawy, koncerty, przedstawienia, odczyty, pochody, wieczornice, wycieczki i zawody sportowe. Jak podaje ówczesny dwutygodnik „Echo zdrojowe”, choć brak szczegółowych statystyk, do Zakopanego z tej okazji mogło przyjechać nawet 50.000 osób – uczestników i publiczności. Było to prawdziwe święto gór i górali, którzy przybyli tu z różnych regionów II Rzeczpospolitej od Czeremoszu aż po Olzę, by zaprezentować bogactwo swoich tradycji. Idea święta nawiązywała bowiem do ruchu regionalnego i działalności Władysława Orkana.

W jego organizację oprócz Komitetu Głównego pod przewodnictwem generała Tadeusza Kasprzyckiego włączyły się także liczne komitety powiatowe, m.in. z Cieszyna, Bielska, Żywca, Wadowic, Nowego Targu, Limanowej, Nowego Sącza, Jasła, Krosna, Leska, Sanoku, Sambora, Stanisławowa, Stryja i Kołomyi, a także Towarzystwo Przyjaciół Huculszczyzny i Związek Podhalan. Honorowym patronatem objął je Prezydent Ignacy Mościcki, który osobiście wziął w nim udział.

- Pierwsze "Święto Gór" miało się odbyć pod Giewontem w 1934 roku, jednakże katastrofalna powódź jaka nawiedziła Podhale uniemożliwiła te zamiary. Święto szczęśliwie odbyło się w dniach 4 – 11 sierpnia 1935 roku. Najważniejszym jego punktem była niedziela 11 sierpnia uświetniona obecnością Prezydenta Mościckiego. Tego dnia rano obok Kościółka na Jaszczurówce miał miejsce historyczny „Hołd Górom”. W południe złożono wieniec pod pomnikiem Tytusa Chałubińskiego, wieczorem zapalono sobótki na szczytach górskich oraz odbyła się pamiętna Iluminacja Tatr. Od 1968 roku namiastką „Święta Gór” była „Jesień Tatrzańska”, a następnie Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich – przypomina honorowy Gazda „Święta Gór” Franciszek Bachleda-Księdzularz.

Tegoroczne „Święto Gór” organizowane przez Burmistrza Miasta Zakopane i Biuro Promocji Zakopanego przy współpracy z zakopiańskim Związkiem Podhalan, tak samo jak 80-lat temu, będzie popularyzować góry oraz Zakopane, a przede wszystkim świadczyć o wspólnocie wszystkich górali, wyrażać miłość do ojczystej ziemi oraz dumę z tradycji praojców, z kultywowania cennego dziedzictwa, jakim wciąż są tutaj góralska muzyka, śpiew, taniec i gwara.

Jubileusz 80-lecia "Święta Gór" w Zakopanem (1935-2015)
27 sierpnia (czwartek) 2015, godz. 14:00-17:00, wioska festiwalowa, scena plenerowa
Program:

  • 14:00 Wjazd dra Tytusa Chałubińskiego (1820-1889) do Zakopanego w wykonaniu Teatru Scena A2
  • 14:15 Promocja publikacji oraz płyty Góry moje góry mnie tęskno za wami - śpiewki góralskie, wydanych przez Fundację im. Zofii i Witolda Paryskich w ramach projektu „Śpiewki góralskie dla dzieci i młodzieży”
  • 14:30 Koncert górali żywieckich, Grojcowianie z Wieprza
  • 14:45 Prezentacja dud podhalańskich, występ muzyki dudziarskiej Zornica pod kierunkiem Szymona Bafii z TCKiS „Jutrzenka”
  • 15:15 Prezentacja laureatek konkursu Nośwarniejso górolecka 2015
  • 16:00 Koncert górali podhalańskich, Biołodunajcanie z Białego Dunajca
  • 16:30 Hołd górom. Dolna Rówień Krupowa

Ponadto w godz. 14:00-17:00
Plenerowa wystawa archiwalnej fotografii „Święto Gór 1935”
Prezentacja podhalańskiej twórczości ludowej i rzemiosła artystycznego
Prezentacja specjałów kuchni regionalnej, degustacja potraw. Zapraszają Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości: Biały Dunajec, Czorsztyn, Kluszkowce, Łopuszna, Maniowy, Poronin, Sromowce Niżne, Sromowce Wyżne
Ogniska w wiosce festiwalowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska