Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalwaria Zebrzydowska. Pogrzeb por. Aleksandra Bochenka ps. „Berecki”, legendy AK. Dożył 100 lat

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Porucznik Aleksander Bochenek „Berecki”
Porucznik Aleksander Bochenek „Berecki” UM Kalwaria Zebrzydowska
W środę (12.01.2022) po południu, w kościele św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej miała miejsce msza pogrzebowa zmarłego 9 stycznia, w wieku 100 lat, por. Aleksandra Bochenka „Bereckiego”. To żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej, Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, odznaczony m.in. Krzyżem Armii Krajowej i Odznaką Weterana Walk o Niepodległość.

Uroczystości pogrzebowe miały miejsce 12 stycznia 2022 r. w kościele św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej. Bohater AK, który w sierpniu ub. roku obchodził setne urodziny, zmarł 9 stycznia. W ostatniej drodze, na miejscowy cmentarz, towarzyszyła mu rodzina i mieszkańcy.

Aleksander Bochenek swoje życie związał z Kalwarią Zebrzydowską. Do emerytury pracował w zakładzie produkującym meble, jakich jest wiele w tej miejscowości.

Wychował dwóch synów i córkę, doczekał się też pięciorga wnucząt i ośmiorga prawnucząt. Wcześniej zmarła jego żona, którą bardzo kochał i bardzo za nią tęsknił

powiedzieli nam jego sąsiedzi.

Urodził się i mieszkał w Bugaju koło Kalwarii Zebrzydowskiej. Zanim pracował "przy meblach" był znanym szewcem-cholewkarzem. Bardzo szanowano go za konspiracyjną przeszłość. Gdy 16 sierpnia 2021 r. ukończył sto lat, to gratulacje z tej okazji złożył mu m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Z konspiracją niepodległościową związany był od 1940 r. jako członek grupy konspiracji narodowej kierowanej przez Stanisława Śpiewlę „Studenta”. Po scalenia Narodowej Organizacji Wojskowej z Armią Krajową żołnierz 1 kompanii „Kalwaria” II Batalionu „Szczerba” 12 Pułku Piechoty AK. Brał udział m.in. w akcji uwolnienia z niemieckiego aresztu gen. Brunona Olbrychta „Olzy”, dowódcy Grupy Operacyjnej „Śląsk Cieszyński” AK oraz w akcjach wymierzonych we współpracowników okupanta. Aresztowany przez Niemców w 1944 r., transportowany do więzienia Montelupich w Krakowie, zbiegł na stacji w Bonarce.

W latach 1945-1946, jako żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, był członkiem grupy por. Jana Kłącza „Wirskiego” kontynuującej zbrojny opór przeciwko sowieckiej okupacji i komunistycznemu zniewoleniu Polski. W latach 1949-1955 był inwigilowany przez UB.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska