Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego już od 2008 r. prowadzi postępowanie w sprawie nieodpowiedniego stanu technicznego kamienicy. Z mizernym skutkiem. Przez wszystkie te lata, poza zmieniającymi się właścicielami, „udało się” prowizorycznie zabezpieczyć przechodniów przed spadającym gruzem i wysiedlić mieszkańców.
- Ta bezradność urzędników z nadzoru i władz miasta przeraża mnie - mówi oświęcimianin Ryszard Pietroń, z wykształcenia inżynier budownictwa. - Budynek stanowi poważne zagrożenie dla przechodniów, a poza tym jest okropną wizytówką miasta. Wstyd - dodaje oburzony.
Jak przekonuje, nie ma sytuacji bez wyjścia, a sprawę można załatwić zgodnie z przepisami. Tylko trzeba chcieć.
Władysław Samolewicz, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Oświęcimiu, któremu mieszkańcy zarzucali opieszałość i brak kompetencji, sprawą już się nie zajmuje, awansował na dyrektora Sądu Rejonowego w Oświęcimiu. Ale przed odejściem ruszył sprawę.
- PINB w Oświęcimiu nałożył na właściciela obowiązek opracowania ekspertyzy. To postanowienie zostało zaskarżone przez właścicieli - informuje Artur Kania, zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie. - W czerwcu została wydana kolejna decyzja o przeprowadzeniu ekspertyzy do 31 lipca. Właściciele budynku wnieśli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, co jednak nie wstrzymuje wykonania tego postanowienia - dodaje.
W PINB w Oświęcimiu decyzji przełożonych jeszcze nie mają. Ekspertyzy również.
- Bez dokumentów nie możemy podjąć żadnej decyzji - wyjaśnia Iwona Janik, pełniąca obowiązki Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. - Jeśli właściciel nie dostarczy ekspertyzy, powiatowy inspektor będzie musiał podjąć decyzję czy robić ekspertyzę zastępczą czy też nie.
Pełnomocnik właścicieli kamienicy we wtorek nie wiedział, czy dokument jest już gotowy.
- Właściciele kamienicy nie są ekspertami w tej dziedzinie, więc zlecili ekspertyzę jednej z oświęcimskich pracowni architektonicznych - informuje adwokat Paweł Król, pełnomocnik właścicieli kamienicy. - Opinia jest opracowywana w miarę sił i środków. Jak tylko będzie gotowa, zostanie przedłożona - dodaje. Jak przekonuje, tego nie da się zrobić z dnia na dzień.
- Oni nie zrobili w tej kwestii nic od lat. Ciekawe, czy jak cegła tam kogoś zabije, też będą pisać odwołania. Tylko do kogo? - denerwuje się Mirosław Tłomiak z Oświęcimia, który codziennie przechodzi w pobliżu rudery.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
Budowa zakopianki imponuje! Zobacz najnowsze ZDJĘCIA
ZAGINIENI z Małopolski. Pomóż w poszukiwaniach!
<
Jak zmieniał się krakowski Zakrzówek? ZDJĘCIA
TŁUMY na nowym kąpielisku pod Krakowem!
Największe absurdy polskich osiedli. Masakra! ZDJĘCIA
Mówisz tak? Wymawiasz to źle! Sprawdź koniecznie!
Kultowe zawody z PRL-u. Pamiętasz je? QUIZ
Sayonara dla dymka. Sprawdź!
Najniebezpieczniejsze selfie świata. Te zdjęcia SZOKUJĄ
Co Ty wiesz o Krakowie? Pytamy o smog i zanieczyszczenie powietrza