https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Karnawał 2019 - kiedy kończy karnawał i ile dni trwa? Kiedy są Ostatki?

Marlena Hebda
Ostatnie dni karnawału, czyli Ostatki zaczną się 28 lutego.
Ostatnie dni karnawału, czyli Ostatki zaczną się 28 lutego. Szymczak Krzysztof
Karnawał 2019 rozpoczął się 6 stycznia, w Święto Trzech Króli. Data rozpoczęcia karnawału jest stała. Zmienia się za to dzień zakończenia karnawału. Wypada on zawsze we wtorek przed Środą Popielcową. W tym roku będzie to 5 marca. Ostatnie dni karnawału, czyli Ostatki zaczną się 28 lutego.

Karnawał 2019. Skąd wywodzi się karnawał?

Karnawał w wersji, jaką znamy obecnie pojawił się w X wieku we Włoszech. Pierwsza wzmianka o „carnevale” widnieje w weneckim dokumencie z 1094 roku. Sześciotygodniowy karnawał został wprowadzony dopiero w XVI wieku i trwał od 26 grudnia do Środy Popielcowej.

Ostatki – kiedy kończy się karnawał?

Ostatki lub inaczej Zapusty są jedną z niewielu okazji w roku, kiedy bez wyrzutów sumienia możemy bawić się do białego rana i najeść do syta. Tymi terminami określa się ostatnie dni karnawału, które zaczynają się w Tłusty Czwartek, a kończą we wtorek zwanym „śledzikiem” przed Środą Popielcową.

Kiedy kończy się Karnawał? Wypada on zawsze we wtorek przed Środą Popielcową. W tym roku będzie to 5 marca. Ostatnie dni karnawału, czyli Ostatki zaczną się 28 lutego.

Ostatki to czas, kiedy organizowanych jest wiele imprez i balów. Ma to związek z tym, że zaraz po nich następuje post, podczas którego należy się wstrzymać od zabaw i niepotrzebnego objadania się. Ostatnie trzy dni karnawału określa się „mięsopustem”, czyli „pożegnaniem mięsa”, co też ma być symbolem i zapowiedzią wiosennej wstrzemięźliwości.

Jak świętuje się Ostatki i koniec karnawału?

Świętowanie ostatnich dni karnawału zaczyna się w Tłusty Czwartek. Dawniej tego dnia objadano się tłustymi racuchami, blinami, pampuchami i ciastem nadziewanym słoniną, smażonym na smalcu. Zwyczaj jedzenia pączków w Polsce pojawił się dopiero w XIX wieku.

Po obfitym czwartku następowały jeszcze obfitsze dni wzmożonych zabaw i bali. W domach tańczono od rana do wieczora, a na ulice wychodziły korowody przebierańców. Kobiety wykonywały taniec lenny, rybacy wiązali rybackie zeszewiny, a ostatniego dnia Zapustów gotowano wielki garnek żuru, do którego podawano śledzia na patyku.

Ostatki na świecie

Najbardziej spektakularnie karnawał obchodzi się w Rio de Janeiro. Organizowana tam zabawa została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. Innymi najbardziej znanymi karnawałami są też te odbywające się w Santa Cruz de Tenerife oraz w Niemczech.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Agata
my w tą sobotę idziemy ze znajomymi do Starej Zajezdni uczcić koniec karnawału ;)
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska